Juniorští  reprezentanti ve skialpinismu ladili formu v rakouských Alpách

Juniorští  reprezentanti ve skialpinismu ladili formu v rakouských Alpách

V termínu 13.-21. 11. nastoupali naši juniorští reprezentanti Michal Strejc a Filip Matějovič během soustředění v Rakouských Alpách více než 15 000 vertikálních metrů. Dvojice pod vedením Radka "Radara" Groha absolvovala náročný tréninkový kemp zahrnující vše od intervalového tréninku, speciální technické přípravy až po vytrvalostní test, v rámci kterého si hoši vyběhli Mittelberg a Wildspitze.

Foto: Radek Groh

Vzhledem k omezeným sněhovým podmínkám probíhala převážná část všech tréninků v oblasti ledovce Stubaital. Zatímco Filip si svou letošní premiéru na sněhu odbyl už během soustředění na ledovci začátkem listopadu, tak pro Michala to byla první konfrontace se sněhem v letošní sezoně. Oba borci však za sebou mají zodpovědnou letní přípravu, v rámci které se mimo jiné postavili na stupně vítězů v závodě světového poháru v Xterra triatlonu (Filip 1. místo, Michal 2. místo). Právě díky fyzické připravenosti z letní přípravy bylo možné navázat už vcelku kvalitním lyžařským tréninkem.

Filip, Michal a trenér Radek GrohReprezentanti Filip a Michal

Hlavním tréninkovým cílem soustředění bylo budovat vytrvalostní základ pro nadcházející sezonu. Do tréninku tak byly zařazovány dlouhé konstantní výstupy např. na Zuckerhütl nebo na Wildspitze. Oba reprezentanti tak v rámci soustředění nastoupali více než 15 000 vertikálních metrů. Avšak vzhledem k brzkému zahájení světového poháru, který odstartuje v italském Adamelu již 16. prosince bylo nutné zařazovat i intenzivní formy tréninků, tak, aby oba naši závodnici dokázali obstát v náročné konkurenci.

Příležitost trénovat na sněhu a především na „alpských“ profilech využili kluci na maximum. Jednotlivé tréninkové fáze byly prokládany speciálními cvičeními zaměřenými na rozvoj důležitých komponent skialpového výkonu, jako jsou například sjezd ve volném terénu, technika „cikcaků“, depa, pohyb na mačkách atd. Filip s Michalem se navíc po hlavních trénincích zdokonalovali v technikách lavinové prevence a kamarádské pomoci.

Stubaiské soustředění je pro kluky skvělý začátek náročné sezony, která je v letošní zimě čeká, a v rámci které budou svádět náročné souboje zejména s reprezentanty alpských skialpových velmocí jako jsou Francie a Švýcarsko. Právě každý náročný horský trénink, stejně jako každá konfrontace se světovou špičkou, bude naše kluky posouvat blíž k vysněným olympijským startům v Cortině d´Ampezzo v roce 2026.

Zavodní sezona zanedlouho odstartuje i v tuzemsku. Tradiční série závodu Českého poháru ve skialpinismu se letos skládá z celkem  čtyř závodu v České republice a je doplněn jedním závodem na Slovenku. První dva závody Českého poháru ve skialpinismus jsou zároveň závody kvalifikačními. Sportovci, kteří uspěji v Ramzové a v Rokytnici nad Jizerou mají šanci se kvalifikovat do reprezentačního výběru České republiky ve skialpinismu.

Radek "Radar" Groh