Eva Matějovičová získala bronz na Mistrovství Evropy ve skialpinismu!

Česká skialpinistická reprezentace se vrátila ze svého prvního mezinárodního závodu sezóny - Mistrovství Evropy ve Francii. Zazářila především mladá naděje Eva Matějovičová, která získala bronz v kategorii U20 v olympijské disciplíně sprint.

bronzová Eva Matějovičová, foto: ISMF

Ve francouzských střediscích Flaine a Chamonix se ve dnech 8.–12. ledna konal jeden z prvních a zároveň nejzásadnějších závodů sezóny - Mistrovství Evropy, kde Nechyběla ani česká reprezentace, která se zúčastnila závodů ve všech disciplínách, od individuálu až po týmové štafety.

s Michalem S,

Mistrovství odstartovalo pondělním závodem v disciplíně individual. Závodníky čekala trať dlouhá kolem 10km, kategorie U18 a dívky U20 s celkovém převýšením 820 m, pro chlapce U20, celou kategorii U23 a seniory s převýšením 1 230 m.
Nejlépe se dařilo našim "benjamínkům" Evě Matějovičové (U20) a Marku Foltýnovi (U18). Eva dojela do cíle s časovou ztrátou na vítězku Idu Valdal (NOR) 4:54 min a obsadila 6. místo. Marek se se ztrátou 5:18 min na vedoucího Itala Luku Corioniho umístil na 13. pozici. V obou případech se jedná o skvělé umístění zhruba v polovině startovního pole.

Individual - celkové výsledky U18, U20 / U23, senioři
Individual
Závod individual, foto: ISMF

Po odpočinkovém úterku se naši závodníci opět oblékli do nových závodních kombinéz Hannah a vyrazili na start olympijské disciplíny - sprintu. V této disciplíně je pro závodníky připravena krátká, ale úderná trať, která obsahuje strmé výstupy na lyžích, sjezdy i pěší úseky s lyžemi na batohu. Závodí se vícekolově, v případě ME postoupilo 12 nejlepších závodníků z kvalifikace do semifinále a následně 6 nejlepších do finále. Mezi postupujícími se objevila také dvě česká jména. Ondra Souček dojel v kvalifikaci s časem 03:15.13, což mu zajistilo postup do semifinále z 12. místa, kde mu, bohužel, jiný závodník při kolizi zlomil hůlku a Ondra byl tak po většinu tratě značně limitován. I tak ale s časem 03:19.98 obsadil konečné a vynikající 10. místo! Druhou postupující byla Eva Matějovičová, která se s časy 03:39.35 a 03:42.65 probojovala z předních pozic až do finále, kde díky skvělému výsledku 03:37.51 získala BRONZ!

"Trať byla perfektní, schody byly krásně připravené, ale sjezd byl velmi náročný. Z kvalifikace jsem postupovala z 2. místa do semifinále, ve kterém jsem do cíle přijela jako 1. Finále už bylo těžké, velmi těsně jsem soupeřila s andorskou závodnicí, ale nakonec jsem do cíle dojela na krásném 3. místě. Moc si toho vážím, ze závodu jsem měla trochu obavy, neboť ve starší kategorii, kde jsou věkové rozdíly znatelnější, startuji prvním rokem." Eva Matějovičová

Sprint - celkové výsledky U18, U20 / U23, senioři
Eva Matějovičová bronzová ve sprintu

Poslední závod ve středisku Flaine, před přesunem do Chamonix, byl v disciplíně vertical. Jedná se o jedinou skialpinistickou disciplínu, ve které jde pouze o výstup do kopce bez následného sjezdu. Na startu jsme měli možnost vidět celý český tým vyjma Ondry Součka a Evy Matějovičové, která si potřebovala dopřát trochu odpočinku před závěrečnou štafetou. Nejlépe se zadařilo Marku Foltýnovi, který v kategorii U18 dorazil do cíle s časem 22:52.30, tedy se ztrátou 1:36.44 na vítěze Enrica Pellegriniho (ITA). Favoritce Marcele Vašínové. se bohužel i přes velkou snahu nedařil na ME chytit potřebný závodní rytmus. Věříme ale, že se u Marcely potvrdí heslo „nejlepší trénink je závod“ a při dalších zastávkách Světového poháru uvidíme její jméno ve výsledkové listině znovu mezi závodnicemi světové extratřídy. Dobrou zkušeností byly závody i pro jednoho z našich nejlepších „laufařů“, Fabian Štočka, který překvapil pěkným umístěním především v individualu.

Vertical - celkové výsledky U18, U20 / U23, senioři

Celé mistrovství zakončily atraktivní večerní smíšené štafety v nedalekém Chamonix. V této disciplíně se závodí na trati s převýšením zhruba 100 metrů. Na trase jsou zařazena depa, výběh na botách po schodech, nebo skialpinistické otočky. Po sundání pásů závodníci sjíždí vytyčenou trasou do cíle, kde předávají dotykem pomyslný štafetový kolík druhému kolegovi v týmu. Při sjezdu může na závodníky čekat nějaký terénní skok, klopené zatáčky, zkrátka je to trochu "skicross" na skialpových lyžích. Nejprve závodníci běží kvalifikaci, muž i žena jedno kolo. Podle výsledků v kvalifikaci potom dojde k rozřazení týmů do finále A a finále B. Ve finálových závodech už jde každý ze závodníků dvě kola, přičemž druhé kolo je zkrácené. Naše seniorská dvojice Michal Strejc s Marcelou Vašínovou měla bohužel technické problémy v depech a závod nedokončila. Závod štafet ale skvěle vyšel našim závodníkům v kategorii U20, Evce Matějovičové a Markovi Foltýnovi. Z kvalifikace naše dvojice postoupila do finále A. V něm obsadila krásné 8. místo.

„Tato divácky atraktivní disciplína bude spolu se sprintem zařazena na olympiádu v Cortině. Jsme proto velmi rádi, že zrovna naši mladí závodníci v těchto rychlých disciplínách předvádí výkony na úrovni světové špičky. Tyto disciplíny mají pro nás potenciál v tom, že se dají dobře natrénovat i v našich podmínkách. Velmi důležitou roli zde hraje například technika v depech. Z výsledků mám radost a těším se na další výkony našich reprezentantů.“
Pavel Jirsa, předseda Komise závodního skialpinismu
Smíšené štafety
Noční smíšené štafety, foto: ISMF

Naše působení ve Francii shrnul těsně před odletem domů také vedoucí české výpravy, Martin Matějovič:

„V celkovém hodnocení národů, kam se započítávali body jednotlivých závodníků ze všech disciplín, Česká republika obsadila skvělé 10. místo. Na tento výsledek můžeme být hrdí. Nechali jsme za sebou státy, jako je Německo, Polsko, nebo Slovensko.“