Česká skialpinistická reprezentace se účastnila SP v Jennerstier Berchtesgadenu v Německu

11. 02. 2020 | Rubrika: RSS - iSport.cz, Závodní skialpinismus

V Jennerstier - Berchtesgadenu v Německu o víkendu 7.-9. února proběhlo 3. kolo SP ve skialpinismu. Poprvé v tomto roce i s českou účastí. Během tří dnů se uskutečnily všechny tři individuální disciplíny tohoto sportu. Vzhledem ke zrušenému SP v Číně se na program dostala i původně neplánovaná disciplína vertikal, která byla na programu v pátek. Trať vedená po sjezdovce v areálu Jenner byla dlouhá 2,5 km s převýšením 550m. Tohoto závodu se zúčastnilo všech pět našich reprezentantů.

V kategorii mužů se na 44. místě umístil Jakub Fabián, v ženách doběhla na 21. místě Tereza Rudolfová. V kategorii juniorů se naši seřadili na 19., 21. a 23. místě v pořadí Filip Matějovič, Michal Strejc a Matyáš Urban.

start-vertical-zeny

V sobotu byl na programu závod individuál. Trať byla technicky velmi náročná, prudké výstupy a to jak na lyžích, tak na botech. K tomu opravdu těžké sjezdy. Slovy účastníků - Boky nebo Děreše jsou projížďkou po červené sjezdovce. Na muže čekalo celkem pět výstupů na lyžích, jeden krátký a jeden dlouhý výšlap na botech a čtyři sjezdy. Parametry tratě délek 7,2km, převýšení 1600m.

Jakub Fabián bohužel doplatil na spadlý pás hned v prvním dlouhém stoupání, kde se to mlelo a pak už se mu nepodařilo dostat do tempa. Výsledkem bylo 57. místo.

V ženské a juniorské mužské kategorii měla trať o jeden výstup a sjezd méně. Tereza Rudolfová prošla cílovou bránou na horní stanici pod vrchem Jenner jako 25.

Z juniorů závod dokončil jen Filip Matějovič na pěkném 21. místě. Michal Strejc závod nedokončil kvůli nemoci.              rudolfova-na-botech

fabian-v-depu

V neděli se na start sprintů jako první postavili junioři v sestavě Filip Matějovič a Matyáš Urban, a vyjeli pěkné 18. a 19. místo. V ženách skončila Tereza na 28. místě, když doplatila na technickou chybu, kdy ji hned po startu vyplo nezaaretované vázání.

matejovic-sprint

urban-sprint

Celé tři dny bylo krásné zimní počasí a i díky dostatku sněhu se závody uskutečnily v naplánovaném rozsahu.

Pro většinu českých reprezentantů to bylo první porovnání se světovou špičkou, která se tomuto sportu věnuje na profesionální úrovni.

A vzhledem k minimální účasti jiných než alpských zemí, je umístění v dolní části výsledkové listiny tvrdou realitou. Však pěkné výsledky mladých juniorů dávají naději, že v budoucích letech se výsledky českého skialpu mají šanci zlepšovat.