3. kolo Světového poháru ve skialpinismu 2014 - La Pitturina, Itálie

10. 02. 2014 | Rubrika: RSS - iSport.cz, Závodní skialpinismus

Ještě před zahájením olympiády v Soči odstartovali skialpinisté 3. kolo Světového poháru. Tolik medializované přívaly sněhu odsunuly závod v italských Dolomitech o týden, a proto se původně plánovaný program světového poháru přesunul z minulého víkendu na tento pátek a sobotu 7. - 8. února.

Páteční dopoledne patřilo v italské La Pitturině závodům ve sprintu. Český reprezentant Dominik Sádlo jen těsně nepostoupil do finále. Pořadatelé zpestřili páteční sprint velmi náročnou sjezdovou pasáží, která připomínala „skicrossovou“ trať. Jak v cíli uvedl jediný český zástupce Dominik Sádlo: "…nejkrizovější částí byl sjezd, a kdo ho ustál, měl vyhráno." To také dokazovaly četné, až nebezpečné pády. Sprint nepatří mezi Dominikovu oblíbenou disciplínu, raději se soustředil na sobotní Individual Race. Finálová rozjížďka mu však utekla o pouhé 2 vteřiny.

Závod juniorů ovládl překvapivě Oriol Cardona ze Španělska. V hlavní kategorii mužů slavila německá reprezentace dvojí úspěch. Na stupních vítězů se sešli loňský mistr světa ve sprintu Josef Rottmoser, který i v letošním prvním závodě světového poháru ve sprintu ovládl tuto disciplínu, a Anton Palzer, vloni ještě junior, jako druhý v pořadí. Třetí místo patří Francii zásluhou Williama Bon Mardiona.  V ženách si vítězství odváží letos ještě neporažená Laetitia Roux (FRA), před druhou Mathys Maude (SUI) a třetí Melanie Bernier (CAN).

Dominik Sádlo ve Sprint Race

V sobotu pokračovalo třetí kolo světového poháru ve skialpinismu závodem jednotlivců. Nepříznivé podmínky donutily pořadatele v italské La Pitturině výrazně trať zkrátit. I se zlomenou holí si Dominik Sádlo došel pro 6. místo.

V italských Dolomitech za poslední týden napadlo nepřeberné množství sněhu, proto hrozilo vysoké riziko pádu lavin. Z bezpečnostních důvodů pořadatelé trať pro všechny kategorie zkrátili a upravili. Juniory a ženy čekal závod s převýšením 1300 metrů, rozloženým do čtyř výstupů. Muže čekal ještě jeden čtyřsetmetrový kopec navíc.

V českých barvách odstartoval junior Dominik Sádlo a až do poloviny prvního stoupání se držel ve vedoucí skupině. V hlubokém sněhu ale zlomil hůl, dál pokračoval pouze s jednou holí a postupně se propadával. První záchrana přišla po několika minutách od jednoho z diváků, kterým byl shodou okolností Adriano Trabucchi, majitel italské firmy SKI TRAB, která Dominika podporuje. Půjčil mu svoji turistickou hůl, a zachránil tak jeho působení v závodě. Až těsně pod vrcholem prvního stoupání dostal od svého trenéra náhradní hůl, tou dobou už ale nabral výraznou ztrátu. Během rychlého závodu se dokázal posunovat startovním polem dopředu, nakonec ale skončil na šestém místě.

Po pátečním vítězství ve sprintu vyhrál i v sobotním závodě juniorů Oriol Cardona. Suverénní prvenství v hlavní kategorii si odváží jeho krajan, Kilian Jornet Burgada. Druhý skončil William Bon Mardion z Francie, třetí pak domácí Damiano Lenzi. Ženám opět kralovala Laetitia Roux.

Dominik Sádlo v Individual Race (část trati s náhradní holí z publika)

favorit v hlavní mužské kategorii - Španěl Kilian

Pro Dominika to byl poslední závod před mistrovstvím Evropy v Andoře, které začíná příští týden. Na evropský šampionát odcestuje společně s Michalem Štantejským a kadetem Davidem Novákem ve středu.

Štěpán Pleskač

vedoucí reprezentace ČHS ve skialpinismu