2. kolo Světového poháru ve skialpinismu 2014 - Courchevel, Francie

27. 01. 2014 | Rubrika: RSS - iSport.cz, Závodní skialpinismus

O víkendu 25.1. - 26.1.2014 proběhl ve francouzském Courchevelu druhý závod Scarpa ISMF Světového poháru ve skialpinismu 2014. Náš jediný reprezentant na těchto závodech, junior Dominik Sádlo, stál poprvé na stupních vítězů, a to po oba dny! V sobotním závodě jednotlivců (Individual Race) skončil stříbrný a v nedělním závodě do vrchu (Vertical Race) došel na třetím místě.

COURCHEVEL INDIVIDUAL RACE

Druhé kolo světového poháru ve skialpinismu v luxusním francouzském středisku Courchevel. Luxusní a taky drahé je tady snad úplně všechno, ubytování, stravování, hory, počasí. Stejně jako minulý víkend je sobota dnem pro klasický závod Individual Race. Díky vydatnému sněžení a aktuálnímu lavinovému nebezpečí byly trasy závodu upraveny a „našňěrovány“ na jednom, zato pořádném kopci, kde přišlo ke slovu i lezení „feráty“. A díky intervenci snad všech zahraničních výprav byla trasa pro juniory mírně zkrácena oproti původním předpokladům, kdy měli jít stejný závod, jako senioři. Čekalo je tak „pouze“ šest výstupů s následnými sjezdy a celkovým převýšením 1520 metrů. Senioři museli zvládnout ještě o jeden kopec navíc.

I když český reprezentant Dominik Sádlo odstartoval s rozvahou a respektem, první tři výstupy vedl celé startovní pole juniorů. Na začátku čtvrtého, nejdelšího výstupu, se před něj dostal švýcarský rychlík Remi Bonet, a do cíle už svůj náskok na našeho závodníka perfektním výkonem navyšoval. Dominik si ale bezpečně hlídal druhou příčku před třetím Lucou Faiferem z Itálie.

Hlavní kategorie mužů a žen ovládli Robert Antonioli a Laetitia Roux.

COURCHEVEL VERTICAL RACE

Nedělní ráno přivítalo účastníky světového poháru ve skialpinismu ve francouzském středisku Courchevel sněžením a silným větrem. Na programu byl Vertical Race – závod do vrchu.  Stejně jako na minulém kole ve Verbier se závodilo s minimální povinnou výbavou; kromě lyží s vázáním, bot, pásů a holí navíc přibyly pro závodníky pouze rukavice.

Startovalo se ve středisku „La Praz“, cíl byl přímo v centru „Courchevel 1850“ a všechny kategorie musely zdolat převýšení 500 metrů. Trasa závodu vedla po širokých sjezdovkách a svážnicích, kde naštěstí byl dostatek místa na případné předcházení. Jako první odstartovali v 10 hodin muži, krátce po nich se do kopce vydaly ženy a juniorky. Jako poslední se na řadu dostali junioři i s českým reprezentantem Dominikem Sádlem. Toho sobotní stříbrná medaile z „Individual Race“ povzbudila a těšil se tak na další závod.

Od startu se držel ve vedoucí skupině, ze které se postupně odpoutával pozdější vítěz Federico Nicolini. Dominik držel tempo sobotního vítěze Remi Bonneta ze Švýcarska a za sebou si „vezl“ celý vláček domácích Francouzů, kteří se chtěli na domácí půdě předvést v co nejlepším světle. Postupně předcházeli juniorky a ženy na trati a nakonec cílovou pásku proťali v pořadí Nicolini, Bonnet a třetí příčku udržel Dominik Sádlo. Ze dvou závodů světového poháru v Courchevelu si tak odváží stříbrnou z individuálního závodu a bronzovou z „Vertical Race“. Při slavnostním vyhlášení výsledků Dominikovi přišel popřát ke stolu osobně i Armando Marriotta, prezident ISMF, mezinárodní skialpinistické federace.

Překvapivým vítězem závodu mužů se stal Damiano Lenzi z Itálie, suverénkou všech čtyř dosavadních závodů světového poháru je Laetitia Roux z Francie se čtyřmi zlatými. Světový pohár pokračuje už příští víkend v italském Val Comelicu pátečním závodem ve sprintu a nedělním „Individual Race“.

Štěpán Pleskač

vedoucí reprezentace ČHS ve skialpinismu