ISMF světový pohár ve skialpinismu Martell, Itálie

Čtvrtá série závodů světového poháru ve skialpinismu se uskutečnila ve dnech 20.-21. 2. 2021 v malebném údolí Val Martello. Soutěžilo se ve dvou dnech v disciplínách sprint a individuální závod. Na tento závodní víkend se sjela celá světová špička napříč všemi kategoriemi. Českou republiku reprezentovali tři juniorští závodníci – Jakub Švec, Filip Matějovič a Michal Strejc.

ISMF světový pohár ve skialpinismu Martell

V sobotu 20. 2. byl na programu sprint připravený v biatlonovém areálu. Závodníci museli předvést své sprintérské schopnosti spolu s potřebnými technickými dovednostmi - výstup strmým svahem s převýšením 80m, úsek s lyžemi na batohu, obří slalom se skokem, check pointy, to vše v maximálním nasazení, které dokázali nejlepší světoví závodníci zdolat za tři minuty. Čeští juniorští reprezentanti se neprobojovali z kvalifikace do dalších postupových kol. Filip Matějovič skončil na 23. místě, Michal Strejc se umístil na 26. místě a ve své sprinterské premiéře dosáhl Jakub Švec na 27. příčku.

V neděli organizátoři připravili extrémně náročný závod. Juniory čekala trať dlouhá 15,2km s převýšením 1470 výškových metrů během tří výstupů, kde byly zařazeny i pasáže s lyžemi na batohu strmými žleby, které byly zajištěny fixními lany, závod končil sjezdem 850m výškovým metrů  ve volném terénu. Nejvyšší bod trati byl 2920m n.m. Jakub Švec vybojoval 26. místo v čase 1:49:50, Filip Matějovič a Michal Strejc závod nedokončili ze zdravotních důvodů.

ISMF světový pohár ve skialpinismu MartellISMF světový pohár ve skialpinismu Martell

Na stránkách ISMF se také můžete se podívat na video sestřihy ze závodu.