Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Sport

Vzdělávání

Mládež

Vřesová dolina

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
pískovec český

0 hodnocení

0 hodnocení

Malá skalní oblast na okraji Českosaského Švýcarska zahrnuje věže a masívy v blízkém okolí obce Bynovec, Kámen, Staré Olešky, Srbská Kamenice a osady Všemily J od Jetřichovic. Věže a masívy jsou v okolních údolích od silnice Děčín - Jetřichovice, skupinka věží a misivů stojí na pravém břehu Kamenice při vstupu do soutěsky. Mezi nejhezčí, ale i lezecky nejnáročnější vrcholy patří Trojhran, Sokolská věž a Měsíční kámen, kde nejlehčí cesty dosahují VI. až VII. stupně obtížnosti.

 

Na věže zákaz boulderingu a dělání variant. Logické varianty bez stabilního jištění, co nenarušují stávající cesty (minimálně 3m od sousední cesty), jsou povoleny. Varianty s kruhem po předchozí domluvě se správcem oblasti.


Většina věží byla slezena až po roce 1959. Věže, jen průměrných výšek, jsou z měkkého pískovce, takže za mokra a dokud skála není dostatečně proschlá, nelze v oblasti lézt. Oblast je málo vyhledávána, i když poskytuje pěkné výstupy v romantickém prostředí.


Východiskem je Srbská Kamenice (zastávka ČSAD), Všemily (zastávka ČSAD), Stará Oleška (zastávka ČSAD) na trase Děčín-Stará Oleška - Jetřichovice-Rynartice nebo pro přístup do Vřesové doliny z obcí Kámen (zastávka ČSAD) a Bynovec (zastávka ČSAD) na trase Děčín – Arnoltice – Labská stráň nebo Děčín – Růžová - Janov. Na Filipovskou věž je nejlepší přístup z Jánské (zastávka ČSAD) na trase Česká Kamenice – Jetřichovice – Vysoká Lípa.


Tábořit lze u koupaliště asi 1,5 km od Všemil proti proudu Chřibské Kamenice. Telefon je dosažitelný v okolních obcích Staré Olešce, Srbské Kamenici, Všemilech nebo Kámenu a Bynovci. Pitná voda je ve všech obcích, ale také v Srbské Kamenici ve studánce na okraji lesa u cesty k Výroční věži.

Sektor Vřesová dolina

SektorSektorSkálaSkálaParkovištěParkovištěStaniceStanice

Průvodce k sektoru