V Turnově byla podepsána dohoda s AOPK

09. 09. 2019 | Rubrika: Ochrana přírody, RSS - iSport.cz

Předseda Českého horolezeckého svazu Jan Bloudek s ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Františkem Pelcem podepsali dohodu, která upravuje podmínky vzájemné spolupráce. K podpisu došlo v sobotu 7. září při slavnostním otevření nové expozice věnované horolezectví v Muzeu Českého ráje v Turnově.

podepsání dohody

„Jsem rád, že dohodu podepisujeme právě zde, v Českém ráji, který je nejen naší nejstarší chráněnou krajinnou oblastí, ale i tradičním horolezeckým terénem. Vnímám, že horolezci a ochrana přírody k sobě prostě patří, a věřím, že dohoda napomůže tomu, aby se obě strany vzájemně respektovaly a chápaly. Pro ochranu jedinečné přírody jsou někdy potřeba určitá omezení a jsem rád, že Český horolezecký svaz prosazuje šetrné chování k přírodě a ke skalám,“ komentuje podpis dohody František Pelc, ředitel AOPK ČR.

„I já jsem velmi rád, že dlouholetá symbióza horolezců a ochrany přírody bude stvrzena dohodou, ve které obě strany vyjadřují vůli spolupracovat, respektovat se a v problematických otázkách hledat oboustranně přijatelnou shodu. S ochranou přírody máme společné zájmové území a přes dílčí neshody hlavně společný zájem – chovat se ke skalám tak, aby byly zachovány dalším generacím. Podepsání dohody v Českém ráji, tradičním centru pískovcového lezení je velmi symbolické a proto děkuji vedení Muzea Českého ráje v Turnově, že nám tento prostor poskytlo. ,“ dodává Jan Bloudek, předseda Výkonného výboru ČHS.

Dohoda se zaměřuje na vzájemnou informovanost, řešení konkrétních věcných, právních apod. záležitostí týkajících se lezeckých oblastí situovaných v chráněných územích i na spolupráci při údržbě skalních oblastí. Dohoda je základem pro spolupráci ČHS a regionálních pracovišť AOPK, tj. správ chráněných krajinných oblastí.

Obdobnou dohodu o spolupráci má již ČHS podepsanou se Správou NP České Švýcarsko.

Podpis Potřes Mikrofon

R. Plevková, sekretariát ČHS