Upozornění na časová omezení lezení na Broumovsku

06. 05. 2014 | Rubrika: Ochrana přírody

Upozornění Správy CHKO Broumovsko na časová omezení lezení v Adršpašsko-teplických skalách, Broumovských stěnách a dalších lokalitách Broumovska z důvodu hnízdění vzácných druhů ptactva:

V CHKO Broumovsko jsou obsazeny dravci a sovami všechny tradiční hnízdní lokality.
Upozorňujeme horolezce, že v Adršpašsko-teplických skalách a Broumovských stěnách nelze nikde lézt před 1. květnem.
Na Křížovém vrchu je po několika letech opět obsazeno hnízdo v oblasti Zdoňovského oblouku, kde platí celoroční zákaz lezení. Jižní věže Křižáku po Centrální rokli včetně věží Borová, Tučňák, Eskymák, Eskymačka, Bezzubá jsou přístupné celoročně. V severní části jsou od 1.7. přístupné jižní věže po věže Maják a Olymp včetně těchto věží.
V Adršpašsko-teplických skalách jsou ptáky obsazená hnízdiště v oblastech  Panoptikum, Jezerka, Milenecká hora a Za pískovnou vše v Adršpachu a Bariéra (Chrámovky) v Teplických skalách, v těchto oblastech platí zákaz lezení do 1. července.
V Broumovských stěnách  je dle platného vyhrazení lezení možné od 1. května  pouze v oblasti Zaječí rokle, U Dobytčí stezky, Mydlářské kameny, Nad vodárnou a Mezi Hvězdou a Kovářovou roklí. Samotná Kovářova rokle je pro lezce přístupná až od července.

Nejvíce ohrožené oblasti jsou v terénu viditelně označeny a hlídány strážci. Děkujeme lezecké veřejnosti za respektování termínů a rozsahu vyhrazených terénů a za aktivní pomoc při ochraně ptáků a jejich prostředí.

Správa CHKO Broumovsko