Jednání o rozšíření hranic NP České Švýcarsko

04. 11. 2009 | Rubrika: Ochrana přírody | Komentáře (0)

Informace o záměru rozšířit hranice NP České Švýcarsko a zahrnout do NP mj. Tiské stěny, Rájec a část Ostrova, vyvolala mezi lezci obavy ze zhoršení podmínek pro provozování horolezectví.  Jednání s ředitelem NP Pavlem Bendou, které se konalo 3.11. 2009, však ukázalo, že obavy lezecké veřejnosti z restrikcí vyplývajících ze statutu národního parku nejsou opodstatněné.

Jaká je tedy situace?

• Vedení NP má zájem rozšířit hranice NP, ale v této chvíli nelze říci, kdy se tento záměr podaří uskutečnit, neboť změna hranic NP je podmíněna nejen jednáními na regionální úrovni, ale především schválením novely zákona č. 161/199 Sb., kterým byl tento park vyhlášen (legislativní proces může trvat celý rok).
  • Bude-li NP rozšířen, budou podmínky provozování horolezectví zakotveny v nařízení obecné povahy, které vydá správa NP. Je domluveno, že na formulaci podmínek se ČHS bude podílet.
  • Předběžná diskuse ukázala, že bude možno dosáhnout konsensu, neboť podmínky, které bude správa NP pravděpodobně prosazovat, odpovídají těm, které jsou uvedeny v Pravidlech lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách, včetně zpřesnění, které schválila OVK Labské pískovce pro Tiské stěny.
  • Oproti režimu, který dnes platí na území NP České Švýcarsko, se počítá s tím, že horolezectví bude povoleno obecně, nikoli jen pro členy ČHS a UIAA apod.
  • Tiské stěny a další oblasti budou součástí  II. zóny NP, takže pohyb osob na těchto územích nebude nijak omezen.

O dalším vývoji situace vás budeme informovat. Pokud budete mít k záležitosti nějaké otázky či připomínky, napište nám sekretariát ČHS.

B. Valentová

| Komentáře(0)