Facebook

Český horolezecký svaz

Hnízdění sokolů stěhovavých v Labských pískovcích

Hnízdění sokolů stěhovavých v Labských pískovcích
22. 07. 2019 | Rubrika: Ochrana přírody

Správa Národního parku České Švýcarsko vydala tiskovou zprávu o letošním hnízdění sokolů v Labských pískovcích.

 

Sokol mládě_V. Sojka 2019

 

Na území NP České Švýcarsko zahnízdilo rekordních sedm sokolích párů, avšak jen v jednom případě bylo hnízdění úspěšné. Obdobná situace byla také v sousedním Saském Švýcarsku. Ochránci přírody se domnívají, že za poklesem úspěšnosti hnízdění stojí s velkou pravděpodobností zvyšující se návštěvnost národních parků. 

 

Lepší situace byla v méně navštěvované CHKO Labské pískovce, kde bylo úspěšné zahnízdění na pěti lokalitách ze šesti. Ale i v CHKO je situace rok od roku vážnější a daří se ji zvládat jen díky enormnímu nasazení profesionálních i dobrovolných strážců přírody a díky nadstandardní spolupráci s Českým horolezeckým svazem. „S horolezci jsme domluveni, že nám hlásí pozorování sokolů“, říká Pavel Svoboda, vedoucí oddělení stráže přírody Správy NP České Švýcarsko..." 

 

Tisková zpráva - úplně znění: TZ hnízdění sokolů 2019

 

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené druhy české přírody a je chráněn i podle legislativy Evropské unie v rámci ptačích oblastí Labské pískovce a NP Saské Švýcarsko, které jsou součástí sítě chráněných území Natura 2000.

 

Richard Nagel

ředitel odboru veřejných vztahů Správy NP České Švýcarsko

 

foto: Václav Sojka

Instagram

Instagram Horosvaz