Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Výstupy roku 2020

Výstupy roku 2020

Loňský rok byl po všech stránkách specifický, celosvětová situace nepřála cestování a především výpravám do vysokých hor. Přesto se našim lezcům a horolezcům povedlo pár výkonů na skalách a v nižších horách, které si zaslouží uznání. 

Za loňský rok udělila porota čtyři ocenění Výstup roku, pět Čestných uznání a také jedno ocenění Talent roku.

Slavnostní vyhlášení bylo plánováno v rámci doprovodného programu Jizerské 50, což nakonec nebylo možná a ani v současnosti není možnost vyhlášení uspořádat. Těšit se ale můžete na články, které k jednotlivým oceněním budeme v následujících dnech publikovat a pokud to situace dovolí, vrátíme se k těmto skvělým výkonům teké v rámci slavnostního zahájení "fesťáku" (MHFF v Teplicích nad Metují).

 

A kdo byl tedy oceněn?

Výstupem roku v kategorii bouldering byla oceněna Jana Vincourková, která jako první češka přelezla boulder obtížnosti 8B, a to Conquistador 8B ve Sklapsku. Za svůj další přelez boulderu této obtížnosti, tentokrát Rustam Direct 8B v Moravském krasu, získala Čestné uznání. Výstup roku obdržel dále Adam Ondra za přelez Brutal Rider 8C+ v Moravském krasu a Čestné uznání bylo uděleno také Martinu Stráníkovi za boulder Primitivo 8C ve švýcarské oblasti Ticino.

Jana Vincourková - Výstup rokuAdam Ondra - Výstup roku

Martin Stráník - Čestné uznáníJana Vincourková - Čestné uznání

V kategorii sportovní lezení uspěli Eliška Adamovská, která je oceněna Výstupem roku za přelez cesty Pal Norte 8c+ ve Španělském Margalef a opět Adam Ondra, který získal Výstup roku za on-sight přelez cesty Warmduscher 8c+ v rakouské oblasti Scheier Wasserfall a Čestné uznání za přelez nejtěžší cesty v Česku Bohemian Rhapsody 9a+.

Eliška Adamovská - Výstup Roku

Adam Ondra - Výstup rokuAdam Ondra - Čestné uznání

Poslední kategorií, ve které byla udělena dvě Čestná uznání jsou hory pod 6 000 m n. m. skalního charakteru. Jedno pro Ondru Tůmu a Matěje Svojtku za RP přelez všech délek vážené cesty Voie Petit 8b na Grand Capucina a druhé Čestné uznání pro Elišku Vlčkovou a Lukáše Ondráška za přelez bigwallu tradičního charakteru El Norte Oculto 7c+ ve španělské oblasti Piocos de Europa. 

Ondra Tůma a Matěj Svojtka - Čestné uznáníEliška Vlčková a Lukáš Ondrášek - Čestné uznání

Poslední, výjimečné uznání Talent roku získal od poroty Pepa Šindel, který loni, ve svých dvanácti letech přelezl cestu Tanec s vlkmi 8c ve slovenské oblasti Krpcovo. 

Josef Šindel

 

Jménem komise alpinismu i celého ČHS všem oceněným gratulujeme a nejen jim, ale i všem ostatním lezcům přejeme mnoho krásných přelezů a výstupů a hlavně hodně času stráveného tam, kde to všichni máme nejraději - ve skalách a v horách.

 

 


M. Košatková, ČHS

Instagram

Instagram Horosvaz