Výstupy roku 2020 Adama Ondry

Adam Ondra vzhledem ke covidové situaci a odsunuté olympiádě měl více času na skály jak v česku, tak v zahraničí. Na domácí půdě se mu podařilo přelézt nejtěžší boulder problém v ČR  Brutal Rider 8C+ v Moravském krasu, za který získal ocenění Výstup roku v kategorii bouldering. Čestné uznání obdržel za přelez cesty Bohemian Rhapsody 9a+ na Rovišti, kterou označil za nejtěžší v Čechách a kromě dlouhé řady dalších hodnotných cest se mu podařil on-sight cesty Warmduscher 8c+ v rakousku.

"Obecně si myslím, že na vápně v Rakousku je těžší onsightovat než na pískovci v Red River Gorge."

ADAM ONDRA

Adama asi není nutné představovat, nejlepší český lezec, který je i ve světovém měřítku často označován za absolutní jedničku. Na svém kontě má vylezenou nejtěžší cestu na světě -známou Silence 9c. Stejnou obtížnost doposud vylezl pouze němec Alex Megos. Adam je na špičce nejen skalního lezení, ale také boulderingu a sportovního soutěžního lezení. V roce 2021 ho uvidíme na Olympijských hrách, kde je jedním z favoritů na medailové umístění.

Adam Ondra, foto: Petr Chodura

BRUTAL RIDER 8C+

Brutal Rider v Moravském krasu je nejtěžší boulder problém v České republice, který se zatím podařilo přelézt pouze Adamovi. Kromě obtížnosti jde také o extrémně dlouhý boudler, který čítá 25 náročných kroků. Ve sportovním lezení by jej Adam přirovnal k cestě za 9b. Brutal Rider je vlastně prodloužením spodní části boulderu Ghost Rider 8C o boulder Brutus 8A+, který na "Ghosta" navazuje.

WARMDUSCHER 8c+

Cesta Warmduscher je v rakouské oblasti Schleier Wasserfall. Jde o padesátimetrovou linii, která je kombinací cest Fight club 8c, Eiszeit 8c+/9a a Black Pearl 8B+. Cesta je silově vytrvalostní apoměrně špatně čitelná. Adamovi se cesta podařila přelézt na on-sight během soustředění české reprezentace.

BOHEMIAN RHAPSODY 9a+
Bohemian Rhapsody je nová cesta z roku 2020 na Rovišti a patří mezi tři nejobtížnější cesty v Česku. Těžší cesta je pouze na Moravě, a to s názvem Vasil Vasil 9b+. V Čechách jsou dvě cesty obtížnosti 9a+, Bohemian Rhapsody a Predátor v Červených stěnách na Srbsku, kterou si Adam zapsal za 9a/9a+. Bohemian Rhapsody je "bláznivá kombinace krásného lezení" vyžadující velkou vytrvalost. Jde o kombinaci několika cest - Tritium (8b+), Peace of Mind (8c), Hafty (7c), Odtučňovací kůra (7c) a Kečup (8b).

Více o Adamovo oceněných přelezech se dočtete například na eMontaně.

GRATULUJEME!

M. Košatková, ČHS