Facebook

Český horolezecký svaz

VÝSTUP ROKU 2020 ELIŠKY ADAMOVSKÉ

VÝSTUP ROKU 2020 ELIŠKY ADAMOVSKÉ

Eliška Adamovská patří v součastnosti k nejlepším českým lezkyním, a to jak na sklále, tak na umělé stěně. Za svůj prosincový přelez cesty Pal Norte 8c+ ve španělském Margalef si vysloužila ocenění Výstup roku 2020.

 

"Lezení miluji se vším všudy, protože to není jen sport, ale životní styl. Baví mě hlavně to, že každá cesta je jiná a nabízí nám tak obří škálu různých pohybů. Taky je fajn, že pořád nacházím spoustu nových věcí, na kterých můžu pracovat a dál se posouvat." 

 

ELIŠKA ADAMOVSKÁ

Ele je 19 let, studuje na Masarykově univerzitě v Brně a je členkou české reprezentace v soutěžním lezení. Povahou je dříč a perfekcionista, nic nedělá napůl, do všeho dává minimálně 100% a do lezení ještě mnohem víc. Svou tvrdou dřinou, jasným cílem a nesporným talentem se už nějakou dobu drží na české lezecké špičce a je jasný, že o ní ještě hodně uslyšíme. S trochou nadsázky by se dalo říct, že rok 2020 byl rokem Elišky Adamovské. Z Evropského poháru mládeže přivezla zlato, na Mistrovství Evropy v Moskvě se postavila na bednu hned dvakrát - stříbro získala v obtížnosti a bronz v olympijské kombinaci, dominovala většině tuzemských závodů a celý rok korunovala druhým nejtěžším českým ženským přelezem v historii - oceněným Pal Norte 8c+.

Eliška Adamovská

 

PAL NORTE 8c+

Pal Norte je 24 metrů dlouhá a úderná liniie ve španělské oblasti Margalef. Ela se s cestou začala "oťukávat" už během loňského výjezdu, kdy se jí podařil přelez cesty Pal Este za 8c. Tyto dvě cesty mají společný začátek, ale jak Ela sama říká, poté co se rozdělí, začíná diametrálně náročnější lezení. Vedou se diskuze, zda obtížnost Pal Norte neodpovídá spíše klasifikaci 8c+/9a, ale Eliška si ji zapsala v oficiální klase, tedy 8c+, a to i s ohledem na to, že jde o první cestu, kterou se jí podařilo v této obtížnosti poslat.  

GRATULUJEME!

 

 


M. Košatková, ČHS