OCENĚNÉ SPORTOVNÍ VÝKONY ROKU 2007

16. 01. 2008 | Rubrika: Výstupy roku ČHS, Alpinismus | Komentáře (6)

HORY, SKALNÍ TERÉNY A SKIALPINISMUS

Komise alpinismu ČHS vyhlašuje výsledky soutěže o nejlepší výkony v horolezeckých disciplínách nesoutěžního charakteru - „Výstup roku 2007“ a Sjezd roku 2007“ takto:

Velehory pod 6 000 m  n.m. – skalní alpinistický charakter

Francie, oblast Mt. Blanc,Grand Capucin,Voie Petit, 8b, E3, 2. volný přelez

Václav Šatava, Dušan Janák, 26. 8. 2007

Po úspěchu A. Hubera v roce 2005 je to pravděpodobně jediný další (tj. druhý) volný přelez.Jedná se o 14 délek spár, ploten a převisů cca 450 m). Ačkoli jsou v cestě použity nýty, převážná část je jištěna vklíněnci a jejich použití je nezbytné i v nejtěžších délkách. Při lezení se oba ve vedení jednotlivých délek střídali, druholezec jumaroval.

Mt. Kenya – Nelion 5199m, Haba na Haba Hujaza Kabati, prvovýstup, 8 UIAA OS

V. Šatava,P. Jonák, 12 – 15. 12. 2006

Nejtěžší volně vylezená cesta na hlavní vrchol Mt. Kenya. Vzhledem k termínu provedení byl tento výkon hodnocen až v rámci následující sezóny.

Vysoké Tatry, Jastrabia veža, JV stěna, 200 m, Jet Stream, 10-/10 UIAA, E4 PP

Dušan Janák, (jistič Monika Podbraná), 24. 9. 2007

1. volné přelezení stupně 10-/10 UIAA E4 („E“ v Jasperově šestimístné stupnici vyjadřuje psychickou náročnost a nebezpečnost výstupu), nejtěžší délky byly přelezeny stylem PP. V Jet Streamu jsou celkem 3 postupové nýty, jinak je cesta zajištěna coperheady, rurpy a vklíněnci. Volným přelezem se podařilo posunout hranici volného lezení v Tatrách v pískařských intencích – vyrovnanosti fyzické a psychické náročnosti cesty. Jiné těžké cesty (dosahující v Polsku stupně 10-, na Slovensku 9+) jsou vesměs sportovního charakteru, tedy vynýtované, bez větší psychické náročnosti.

Velehory pod 6 000 m n.m. – skalní sportovní charakter

Kirchlispitze (2561 m), Silbergeier, 8b+ (UIAA 10+), PP

Adam Ondra, (jistič Ondřej Beneš) 27.7.2007

Silbergeier má 6 délek, dosud jej RP vylezlo před Adamem 8 lezců: Beat Kammerlander, Peter Schaffler, Stefan Glowacz, Pietro dal Pra, Andreas Jörg, Iker Poe, Hari Berger a Ondřej Beneš. Hari Berger nacvičoval cestu asi 10 dní, Ondra Beneš čtyři dny. Adam Ondra ji přelezl za 8 hodin, kdy vlastně spojil nácvik s přelezením. Je to poprvé, kdy byl Silbergeier přelezen za jeden den.

Nevelehorské skalní terény, sportovní charakter

Francie, Gorges du Loup, Abysse, 9a PP

Adam Ondra, 3.opakování na 3. pokus v jednom dni

ČR, Moravský Kras, Perla východu, 8c+(9a), PP

Adam Ondra, 1. přelez pravděpodobně nejtěžší sportovní cesty v ČR

Čína,Yangshuo, Guangxi, Bird man, Czech Line, 7c+, prvovýstup a 1.RP přelez

Ondřej Beneš a Tomáš Sobotka

Mixy a ledy sportovního charakteru

Rakousko, Dryland, Game over M13-, PP

Luboš Mázl 4. přelez, Václav Šatava 5. přelez, 7. 3. 2007.

Zopakování jedné z nejtěžších mixových cest v Evropě v hodnotém stylu bez patních hrotů.

ČR, Skály u pily (Č. Dryland) - Jsi bůh nebo ďábel, M10/10+ PP, 3. přelez

Jitka Mázlová, 21. 3. 2006

Nejtěžší mixová cesta vylezená českou ženou.

Bouldering

ČR, Petrohrad, Zimní palác, Black Box 8B/B+Fb, 1.přelez

Petr Resch

Přelez takovéto obtížnosti je na našem území stále výjimečný

.

Tradiční skialpinismus

SJEZD ROKU 2007

Pákistán, Karakoram, Spantik (7027 m), sjezd z vrcholu pod C1, přibližně 4800 m

Radek Váňa

Výstup v malé skupince lehkým stylem na málo známý vrchol, dosud Čechem neslezený a nesjetý a sjezd z vrcholu do prvního tábora. Hodnotná akce v souladu s trendem, kterým by se měl ubírat výškový skialpinismus.

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ ZA HOROLEZECKÉ VÝKONY HANDICAPOVANÝCH LEZCŮ

Obdrželi nevidomí lezci Roman Ruský (za výstup hranou Sasso di Bosconero, obtížnost IV+ v samostatném dvojčlenném družstvu s Janem Bourkem za pět dní), a Jan Říha (za výstup The Nose VI 5.9 C2 na El Capitan, Kalifornie, USA, který vylezl pravděpodobně jako druhý nevidomý člověk na světě. Cestu vylezl ve trojčlenném družstvu s Jankem Bednaříkem a Vojtěchem Dvořákem za tři dny). Poděkování a uznání patří také jejich spolulezcům.

V ostatních, zde neuvedených kategoriích, nebyly oceněny žádné výstupy. Podrobnější zhodnocení sezóny naleznete později na těchto stránkách a v časopise Montana.

| Komentáře(6)