Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Komise sportovního lezení na skalách vyhlásila nejlepší výkony roku 2008

Nejlepší výkony a výstupy roku - hodnocení Komise sportovního lezení na skalách 

Za nejlepší výkon roku 2008 považuje komise sportovního lezení na skalách přelez cesty Open Air juniorem Adamem Ondrou. Cesta Open Air má klasifikaci 9a+ a dlouhých 12 let čekala na své druhé přelezení po autorovi Alexandru Huberovi. Klasifikaci 9a+ přelezlo v roce 2008 zhruba pět lezců světa, vždy se však jednalo o přelezy, kterým předcházelo dlouhodobé nacvičování sekvencí v cestě či dokonce speciální silová příprava na ně. Adam Ondra potřeboval k přelezu pouhých 9 pokusů  rozdělených do pěti dnů, což je světový unikát.

Díky tomu, že je Adam schopen přelézat takto náročné výstupy rychle, zvládl v uplynulém roce vylézt ještě další cestu klasifikace 9a+ a 11 cest obtížnosti 9a. Kromě toho přelezl 3 cesty obtížnosti 8c stylem OS, tedy na první pokus bez předchozího zkoušení.

Adam však nedosahoval v uplynulém roce těžkých přelezů pouze v lezení extrémních jednodélkových cest s lanem.  Výrazných výsledků dosáhl i na vícedélkových sportovních cestách. V Rätikonu se mu podařil první přelez cesty „WoGü“, s celkovou klasifikací 11-, která se stala nejtěžší cestou svého druhu v Alpách a jednou z nejtěžších vícedélkových cest světa vůbec. Celý svět potom Adam Ondra doslova šokoval nádherným OS přelezem vícedélkové cesty „Hotel Supramonte“ (8b), která byla ještě donedávna považována ze jednu z nejtěžších svého druhu na světě.

Také bouldering se stal Adamovou silnou disciplínou. Po pouhých 4 hodinách zkoušení přelez první boulder klasifikace 8C na světě, dnes spíše stupněm 8B+ hodnocený „Dreamtime“. Svou výkonnost potvrdil i prvním místem na prestižním boulderingovém klání na přírodních kamenech Mello blocco.

Toto vše jej vyneslo na první místo v neoficiálním světovém žebříčku skalních lezců. Pozici světového leadera potvrdil ziskem ceny „Salewa rock award“, která je určena právě nejlepšímu skalnímu lezci světa za uplynulý rok.

Z výkonů ostatních lezců oceňuje Komise zejména flash přelez cesty „Rollito Sharma Extension“ Tomášem Mrázkem. Tato cesta má klasifikaci 8c. Styl flash znamená přelezení cesty na první pokus, lezec však může mít o cestě (správném pořadí kroků apod.) informace od ostatních lezců, či mohl dokonce vidět někoho cestu lézt. 
Vynikajícího výkonu dosáhl v roce 2008 také junior Martin Stráník, když stylem OS přelez cestu „El chorreras o la belle inconnue“ klasifikace 8b/b+.

Velmi vysoko si komise cení přelezů boulderů juniorky Silvie Rajfové. V roce 2008 se jí podařilo přelézt dva bouldery klasifikace 7C, přičemž zejména přelez „Cache“ v Ailefroide je skutečně vynikajícím výkonem.

V kategorii bouldering není možné si nepovšimnout výkonů našeho nejlepšího reprezentanta této disciplíny Rostislava Štefánka. V roce 2008 přelezl 4 bouldery klasifikace 8B+ a stále se tak drží ve světové špičce v boulderingu.

 
Komise sportovního lezení na skalách vyhlašuje za rok 2008 tato ocenění:

Nejlepší výkon roku:      Open Air 9a+ PP, Rakousko, lezec Adam Ondra

Výstup roku:                 Digital systém 8c OS, Španělsko, lezec Adam Ondra

                                   Dreamtime 8B+ Fb, boulder, Švýcarsko, lezec Adam Ondra

Čestná uznání:              Rollito Sharma Extension 8c flash, Španělsko, lezec Tomáš Mrázek

                                   El chorreras o la belle inconnue 8b/b+ OS, Španělsko, lezec Martin Stráník

                                   Cache 7C Fb, boulder, Francie, lezkyně Silvie Rajfová

                                   Sunny Side Up 8B+ Fb, boulder, lezec Rostislav Štefánek

Petr Resch, předseda komise

                                  

| Komentáře(0)