Čestná uznání 2020 - Výstupy roku

Posledními oceněnými v anketě Výstupy roku 2020 jsou dvojice Eliška Vlčková + Lukáš Ondrášek a Ondra Tůma + Matěj Svojtka, kteří získali Čestná uznání v kategorii Hory pod 6 000m n.m. skalního charakteru.

Čestná uznání 2020

EL NORTE OCULTO 7c+

Eliška "Bětka" Vlčková a Lukáš Ondrášek

Bětka s Lukym jsou v současné chvíli již bývalí Sokolíci, tedy účastníci tříletého programu ČHS pro výcvik mladých alpinistů. Právě během závěrečného výjezdu Sokolíků do španělské oblasti Picos de Europa se dvojici povedl přelez big wallu El Norte Oculto.

El Norte Oculto je 13délková cesta na Naranjo de Bulnes (2519 m n. m.) Ačkoliv dohledat informace o úspěšných přelezech je poměrně náročné, domníváme se, že kromě Bětky s Lukym jí má ve svém lezeckém deníčku pouze španělská dvojka Iker Pou a Iosu Merino (2013). Cesta je tradičního charakteru, tedy převážně po vlastním jištění a klíčová délka má obtížnost 7c+. Linku se naší dvojici povedlo vylézt volně během jediného dne ve stěně, stylem „PP tým“, kdy aspoň jeden z týmu vylezl každou délku čistě.

Více se dočtete v článku na eMontana.

Z přelezu vznikl Příběh cesty:

VOIE PETIT 8b

Ondřej Tůma a Matěj Svotka

Také Ondra Tůma a Matěj Svojtka absolvovali před třemi lety výcvik Sokolíků a nyní jsou již zkušenými lezci ve skalách i v horách. S cestou Voie Petit 8b, která vede na známý vrchol Grand Capucin v masivu Mont Blanc, se poprvé setkali právě během výjezdu sokolíků v roce 2016, kdy se nedostali přes převis v klíčové délce za 8b. Loni, o čtyři roky později, se Ondra s Matějem vrátili a tutop váženou cestu přelezli. Jedná se teprve o druhý český přelez, první má na kontě Vašek „Šatavis“ Šatava a Dušan „Stoupa“ Janák.

Více se dočtete v článku na eMontana

Z prvního pokusu v roce 2016 vznikl Příběh cesty:

GRATULUJEME!

M. Košatková, ČHS