Facebook

Český horolezecký svaz

Změna poplatků za víza a filmování v Nepálu

21. 01. 2002 | Rubrika: Alpinismus | Komentáře (0)

Nepálská vláda oznamuje zjednodušení poplatků za víza
Nepálská vláda oznámila otevření dosud zakázaných oblastí v minimálně 6 distriktech pro turistické skupiny. Jako součást vládních iniciativ ve snaze přilákat turisty do Nepálu byly otevřeny pro skupiny dlouho uzavřené oblasti v Taplejungu a Manangu, Limi v Humle, Vys v Darchule, Olangchukgola v Taplejungu a Nangpala v Solukhumbu, Kimathangy v Arun-Barun Basin, Kada Dhuli v Bhajangu.

Vláda také přepracovala systém víz na dva druhy - jednoduchá a vícenásobná vstupní víza - které nahradí současný trojí systém. Jednoduchý vstup bude stát 30 dolarů vícenásobný vstup 50 dolarů. Mezi 1. lednem a 15. červencem 2002 vláda upustila od poplatků za jednodenní víza.

Změna poplatků za filmování
Vláda také zastavila vybírání obrovských poplatků za natáčení dokumentů a filmařský poplatek bude ukládán pouze tam, kde bude mít Ministerstvo Informací a komunikací výhradní právo k vydávání povolení na takové projekty.

Poplatky za filmování na Horním Doplu a Horním Mustangu byly také sníženy z z neskutečných 40.000 na 5.000 dolarů. "Caravan", dokument nominovaný na Oskara byl natočen na Horním Doplu a "The Honey Hunter" byl natočen ve vesnicích Lamjungu, na jižním úpatí Himaláje a severovýchodním hřebenu masívu Annapurna. Tyto dva dokumenty zviditelnily Nepál po celém světě.

| Komentáře(0)