Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Welcome to Jordan

07. 12. 2005 | Rubrika: Alpinismus | Komentáře (0)

Welkome to Jordan

Tak právě takhle bude to první co uslyšíte po příletu do hlavního města Jordánska Amánu. Jordánsko se nachází mezi Sýrií, Irákem, Saudskou Arábií a Izraelem. Tuto zemi jsme se rozhodli navštívit proto, že se zde nacházejí jedny z nejdelších pískovcových stěn světa. Našim plánem bylo to, že se zde pokusíme vytvořit extrémní prvovýstup stejným stylem jako to už pár let děláme u nás na našem písečku v Čechách. To znamená pěkně od spodu za pomocí naší sily, techniky a skyhooků .

Po příletu do Amánu jsme se dopravili taxíkem za 50 Dinárů-JD (cca 65 Euro) do 300 km jižně vzdáleného pískovcového pohoří Wadi Rum. Během zběsilé noční jízdy jsme si stihli trochu zdřímnout. Asi 2km před cílem náš řidič nezvládl pravotočivou zatáčku a napral to s námi v 80km/h přímo do pouště. Naštěstí se nikomu nic nestalo nakonec se z toho stala docela vtipná příhoda. 1.den jsme se ubytovali v místním campu za 2JD/noc. Díky tomu, že jsme měli celý den před sebou, tak jsem si pronajali džíp s průvodcem. Během 4 hod jsme si stihli prohlídnout spoustu možných směrů. Nejvíce nám padla do oka jiho-východní stěna Jebel rumu. Líbila se nám nejen proto, že byla nejvyšší a nejstrmější, ale také díky snadnému 20 min.nástupu ke stěně. Pro bližší zmapování a otestování terénu jsme si vylezli nejtěžší část cesty „Raim mit the camel VIII UIAA“. Stěna vlevo od této cesty se nám zdála perfektní pro náš plán a tak bylo rozhodnuto. Po čtyřech dnech lezení, tlučení, tahání věcí, jištění a bouldrování po prstových dirkách jse nám podařilo prvovýstup dokončit. Před RP výstupem jsme se si dali dva dni restu v rudém moři u městečka Aguaba. 15 listopadu jsme dojumaravali do klíčové délky, kterou jsme si nacvičili pro RP přelez.. O dva dni později jsme za ranního svítání nastoupili do stěny.

Tomáš Sobotka 

Vše šlo tak jak jsme si naplánovali a po 6 hodinách a 45 minutách jsme stanuli na vrcholu Jebel Rumu. Nějaký fota a pár záběrů do filmu a hurá slaněním dolů. Cesta dolů nám trvala 2h45m. Cestu jsme nazvali „Skalní říše-Rock Empire“ i proto, že pokud se zde člověk pořádně rozhlédne, tak nevidí nic jiného něž skály a písek. Shodli jme se na obtížnosti 8a fr.(Tak Xb labskejch).  Tímto činem se nám podařil nejtěžší  výstup Jordánska a pravděpodobně i nejtěžší prvovýstup v takto vysokém pískovcovém big wallu vůbec.

Welcome to Jordan
topo ke stažení (obrázek JPEG)topo ke stažení 680.6 KB

Zbytek zájezdu jsme strávili cestováním. Jako první jsme navštívili nám již známou Aguabu. Po dvou příjemných dnech ve městě jsme vyrazili do cca 120km severně vzdáleného města Wadi musa. V těsné blízkosti města se nachází pískovcové starodávné město Petra. Chrámy vytesané do pískovcových stěn někdy před 2000lety udivují spousty turistů každý den. Dokonce i režisér filmu Indian Jones si vybral toto místo pro svůj film. Další zastávkou byl Izrael. Měli jsme pár informací o oblasti nedaleko Jeruzaléma. Během cesty autobusy z Amánu do Jeruzaléma jsme docela koukali kolik různých kontrol a rentgenů musí člověk projít, aby se dostal do Jeruzaléma. Jeruzalém nás překvapil svou různorodostí.  Čtyři kultury zde zanechali spousty památek a  historických událostí. Ve starém městě jsme viděli  židy u Zdi nářků i Muslimy u svých mešit, nebo křesťany v kostelech. Mezi tím vším je propletená spleť úzkých uliček podobných těm na naší Malé Straně. V Informacích jsme zjistili, že se zde nachází malá vápencová oblast. Asi po deseti minutách chůze z centra jsme se dostali ke skalkám. Lezlo se tady na max 10m vysokých skalkách.Nejtěžší tu bylo 7c+. Pěkně jsme si tady dva dni zalezli. Poslední zastávkou Izraele byl známý Betlém. Místo, kde se narodil Ježíš, jsme našli v klasickém kostele. Je to taková malá barevná jeskyňka s kadidly a svěcenou vodou. Co se ale dalo čekat?  Betlém se nachází a jednom z mála nezabraných palestinských území a tím pádem zde procházka po ulicích už není plná úsměvů a přivítání jako v Jordánsku, nebo Jeruzalémě. Poslední zastávkou před Amánem bylo Mrtvé moře. Mrtvé moře se nachází na hranici Izraele a Jordánska. Je to nejnižší bod na zemi. Jeho hladina je totiž nějakých 400 metrů pod hladinou moře. Během tisíce let co se moře vypařovalo a ustupovalo vzniklo jezero s 10 x větší konzistencí minerálů a solí než v normálním moři. Díky tomu zde voda opravdu nadnáší tělo, ale hlavně léčí kožní a jiné nemoci. Ke koupání jsme si vybrali místo,  kde vtéká do moře horká vulkanická říčka. Mohli jsme zde ze sebe bez problémů smýt sůl z moře. Posledních několik dní jsme byli v Amánu. Strávili jsme je blouděním, poznávání, nakupováním ve specializovaných likérkách, pokuřováním vodních dýmek a tajnou konzumací alkoholu v rámci prevence zabíjení nudy. 3.12. jsme odletěli zpět domů. Z tepla do zimy.

Chtěli bychom moc poděkovat za podporu Českému horolezeckému svazu a firmám Hudy sport, Lanex-Tendon, Hilty.

Tomáš Sobotka, Ondra Beneš a Michal Rosecký

| Komentáře(0)
Instagram

Instagram Horosvaz