Vyrovnané "přijímačky" vydaly nový tým Sokolíků 2024–2026

24. 03. 2024 | Rubrika: Skály a bouldering, Alpinismus

O víkendu 15.–17. 3. proběhl v Dolním Žlebu výběr nového týmu pro už čtvrtý cyklus alpinistického programu ČHS - Sokolíci. Členy se pro období 2024–2026 stali: Vojtěch Fejta, Marek Jeliga, Mikuláš Konečný, Kristýna Kwasniaková, Albert Musil, Jan Vopat, Amálie Stráníková a Tomáš Trajbold.

Marek Jeliga, Honza Vopat, Albert Musil, Kristýna Kwasniaková, Amálie Stráníková, Šimon Janošec, Mikuláš Konečný

Podobně jako v předchozích letech čekal na komisi složenou ze zkušených alpinistů a bývalých členů Sokolíků nelehký úkol: vybrat z celkové čtyřicítky přihlášených (30 kluků a 10 dívek) jen osm nových členů. Rozhodování probíhalo na základě motivačních dopisů, kde uchazeči popsali své dosavadní zkušenosti, a následné účasti na akci v Labském údolí, kde byla prověřena skutečná kondice kandidátů.

Většina pozvaných adeptů dorazila na místo setkání (hospoda U Kosti) už den nebo dva dny předem, aby si stihli zalézt v krásných stěnách v okolí Dolního Žlebu. Kompletní seznam 23 zapálených mladých horolezců se pak doplnil v sobotu ráno těsně před začátkem programu.

Cestou ke skalám. Vepředu Tereza Sukačová a Eduard Schockherr

V sobotu ráno nás nejprve čekal zhruba desetikilometrový běh lesem, který sloužil jako „simulace horského nástupu“, u většiny zpestřený koupelí v Klopotském jezírku. Účelem běhu bylo lehce se unavit na okruhu a teprve potom vyrazit lézt. Po krátké pauze na svačinu jsme se přesunuli ke Žluté stěně, kde byly vybrány tři referenční cesty (Fialová spára VIIIc TR, Žlutá zimnice IXa PP, Flyboy IXb PP), které i přes občasné přeháňky v průběhu dne zůstávaly suché a postupně jsme se na nich vystřídali.
Výběh Koňákem pod Grosser Zschinstein a zpět do Žlebu podél LabeAndrea Obročníková leze Žlutou zimnici IXaPo lezení jsme se přesunuli zpět do hospody, kde se mohli u piva všichni účastníci ještě lépe seznámit a netrpělivě očekávali verdikt šestičlenné komise (František Bulička, Alena Čepelková, Dušan Janák, Standa Mitáč, Dan Podráský a Anča Šebestíková). Zhruba deset horkých kandidátů si během večera ještě pozvali na krátký pohovor, který měl pomoci při finálním rozhodnutí.

V pozdních večerních hodinách nakonec proběhlo slavnostní vyhlášení nového týmu Sokolíků – symbolicky z úst místní legendy Jirky „Prcase“ Slavíka, který pro všechny zúčastněné přidal i pár motivačních slov. Nově vybraní Sokolíci se těší na společné zážitky v horách a jsou připraveni na sobě pracovat. Hned další den v neděli už je čekalo první metodické školení, které vedl Lukáš Ondrášek.

Nedělní metodika s Lukášem Ondráškem

SOKOLÍCI 2024–2026

Vojtěch Fejta

Marek Jeliga