Vynikající výkony Edity Vopatové a Adama Ondry

07. 05. 2014 | Rubrika: Alpinismus, RSS - iSport.cz

První květnový týden přinesl vynikající přelezy v podání Edity Vopatové a Adama Ondry.

V rozhovoru pro Ročenku ČHS 2013 Edita na otázku týkající se jejích největších lezeckých úspěchů odpověděla: „…moc (si) vážím přelezení cest v obtížnosti 8b+, jelikož to byly cesty na mé hranici“. Její výkonnostní hranice se však od té doby posunula - Edita přelezla v sobotu 3.5. v německé Frankenjuře v sektoru Hängender cestu Cringer – 30 metrů převislé skály za 8c, stylem PP. Edita tím posunula také hranici českého ženského lezení, neboť se jedná o první 8c v podání české lezkyně.
E. Vopatová, foto archiv E. Vopatové

O den později dosáhl vynikajícího úspěchu také Adam Ondra, který ve Španělsku v oblasti Baltzola přelezl stylem OS cestu II Domani, obtížnost 9a. Autorem zhruba třicetimetrové převislé cesty z roku 2003 je Patxi Usobiaga, který Adamům přelez sám komentoval a ohodnotil jej jako jeden z nejúžasnějších lezeckých výkonů, které kdy viděl.
A. Ondra, Arco Rock Legends 2014, foto L. Žemberyová

V letošní sezóně se můžeme těšit na další výkony Edity i Adama nejen na skalách, ale i na závodech světového poháru, neboť oba jsou členy reprezentačního družstva – Adam v lezení na obtížnost i v boulderingu, Edita v lezení na obtížnost. Na první start Adama v letošní závodní sezóně se můžeme těšit zhruba za týden, kdy se koná v Innsbrucku světový pohár v boulderingu.

B. Valentová, sekretariát ČHS