V Liberci byly vyhlášeny výsledky ankety Výstupy roku 2018

11. 02. 2019 | Rubrika: Výstupy roku ČHS, RSS - iSport.cz

V pátek 8. února byly v Liberci slavnostně vyhlášeny výsledky ankety Výstupy roku 2018, ve které jsou vyhodnocovány a oceňovány nejlepší horolezecké výkony v osmi kategoriích.

Vyhlášení Výstupů roku bylo již podruhé v historii spojeno s Jizerskou padesátkou a hostila je Oblastní galerie Liberec

Nejvyšším oceněním - Výstupem roku s hvězdičkou, byla oceněna cesta Supercrackinette, 9a+, kterou přelezl Adam Ondra v únoru 2018 ve francouzském St Leger du Ventoux. Oceněn byl fakt, že se jedná o historicky první přelez cesty této obtížnosti na první pokus, v tomto případě stylem flash.

A. Ondra - Super Crackinette 9a+ flash_by Bernardo Gimenez

A. Ondra - Super Crackinette, foto B. Gimenez

Ocenění Výstup roku bylo uděleno v sedmi případech.

V kat. hory a ledy pod 6.000 m n.m., mixový a ledovcový charakter, získali toto ocenění Marek Holeček a Mirek Dub za prvovýstup Bloody Nose. Šlo o novoroční prvovýstup alpským stylem na dosud nezlezený vrchol Monte Pižďuch v Antarktidě, JZ stěnou ED+ (M4/WI5+, v jednom místě 95°), 850 m za 33 h.

V kat. hory pod 6.000 m n.m. a big wall byla cena udělena Ondrovi Benešovi a jeho spolulezci Christianu Fascendinimu, kteří v říjnu zvládli třicetidélkovou cestu El Niňo na El Capitana, obtížnost 5.13c A0  (800 m). Jednalo se pravděpodobně o 11. opakování této cesty, kde Ondra Beneš lezl první všechny klíčové délky vždy OS, nebo na druhý pokus RP nebo PP.

Hned dva Výstupy roku byly uděleny v kategorii sportovní lezení. Jeden z nich získal Adam Ondra za přelezení pravděpodobně nejtěžší kolmé cesty na světě, Disbelief, 5.15b (9b) v Kanadě, Acephale, v červenci 2018. Druhým oceněným v této kategorii byl Jakub Konečný, který svůj úspěšný výjezd do španělské oblasti Santa Linya korunoval přelezením cesty Catxasa, 9a+ na Silvestra 2018.

Dva Výstupy roku byly uděleny i v boulderingu, oba za boulder Tekuté štěstí, 8C v Moravském krasu, který jako první přelezl Martin Stráník (23.2.2018)a jako druhý Adam Ondra (24.6.2018)

Výstupem roku byl oceněn i "sjezd roku" v kategorii skialpinismus - extrémní sjezd Zadné Bašty ve Vysokých Tatrách v podání Rosti Tomance v březnu 2018. Přibližně třísetmetrový sjezd východní stěny s parametry S4+ E3+ 55° byl prvním opakováním prvosjezdu a jeho napřímením.

Dále byla udělena Čestná uznání v pěti kategoriích:

Velehory nad 6000 m n.m.

Zdeněk Hák, Marek Holeček za prvovýstup Lapse Of Reason (M6, WI4+, 3+ UIAA, ED+) alpským stylem na Kyazo-Ri v Nepálu.

Mixy ledy sportovní

Petr Vejvoda, Jan Zahula za prvovýstup Ultimo Minuto (M8-, WI5, 110 m) v oblasti Vallunga, Itálie.

Sportovní lezení

Edita Vopatová za přelezení cesty Clondike Cat, 11- (8c) ve Frankenjuře, Bärenschluchtwänden, Německo. Šlo již o její druhé 8c.

Gabriela Vrablíková za přelezení cesty THC, XIb (8b+) na levém břehu Labe. Byl to první ženský přelez cesty této obtížnosti na písku.

Adam Ondra za přelezení cesty Just Do It, 5.14c (8c+) v oblasti Smith Rock, USA. Jedná se o první OS přelez historické cesty, která byla prvním 8c+ v USA a dlouho vůbec nejtěžší cestou na americkém kontinentu.

Bouldering

Ivana Řezníková za přelezení cesty Star Gate, 8A+, Sklarska Poreba v Polsku.

Skialpinismus

Rosťa Tomanec, Karel Svoboda, Radovan Horecký (in memoriam) za Tatranskou trilogii ve Vysokých Tatrách. Do této trilogie zahrnují tři extrémní sjezdy ve Vysokých Tatrách - Predná Bednárova lávka, Narovnání Grónského lávky, Prostredný hrot - ve třech po sobě jdoucích dnech, a to 23. - 25. března 2018.

Libor Dušek, Zdeněk Jirouš za prvosjezd štítu Karla Marxe (6723 m n.m.) v Pamíru, kam vystoupili přes tři tábory (AD+),

Kromě Výstupů roku a Čestných uznání byla oceněna i talentovaná mládež:

Talentem roku v kategorii hory pod 6000 m n.m. mixový a ledovcový charakter se stal Matěj Bernát, který spolu s Radkem Zavadilem uskutečnil v červenci traverz Brouillard Ridge (D, M4, WI3, 3500 m). Jedná se o kompletní traverz hřebene Brouillard dlouhý 9 km, a to převážně mixového charakteru. Vede z údolí Val Veny (1500 m n.m.) k vrcholu Mont Blancu (4810 m n.m.) se sestupem do Les Houches. Přelez trval 25 hodin, převýšení téměř 4000 m.

Talentem roku v kategorii sportovní lezení se stala Markéta Janošová za přelezení cesty Hipnofotofilia, 8b+, PP na Góra Birów v Polsku. Prvopřelezce v roce 2004 navrhoval této cestě klasifikaci 8c.

O. Beneš Z. Hák  M. Dub M. Janošová L. Dušek I. Řezníková K. Svoboda, R. Tomanec G. Vrablíková

foto P. Jandík

Další fotografie - Fotogalerie alpinismus

Výstupy roku ČHS 2018 - výsledky

Výsledky předchozích ročníků jsou v rubrice Nejlepší horolezecké výkony - archiv.

O Výstupech roku, oceněných výkonech a nejen o nich - rozhovor s Gabrielou Vrablíkovou a Karlem Svobodou na ČT Sport (záznam, článek, video).

R. Plevková, sekretariát ČHS