Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Soustředění skalkařů v Labáku 2011

09. 10. 2011 | Rubrika: Alpinismus | Komentáře (5)

Letošní soustředění naší lezecké reprezentace se konalo netradičně na našem „písečku“. Ideální sportovně-tradiční pískařská oblast „Labák“. Drželi jsme se na levém břehu Labského údolí, kde byl větší chládek a může se tam beztrestně mágovat. Akce začala oficiálně v pondělí večer, ale už přes den bouldrovali Martin Stráník s Martinem Spilkou a Jirkou Romanovským na Sněžníku.

Soustředění skalkařů v Labáku 2011Soustředění skalkařů v Labáku 2011Soustředění skalkařů v Labáku 2011Soustředění skalkařů v Labáku 2011Soustředění skalkařů v Labáku 2011

Úterní teploty nebyly moc příznivé těžkým přelezům a tak lezecké výkony byly z počátku spíše rozlezového charakteru. I přesto se podařilo přelézt několik cestiček, které doposud neměli RP přelez. Nejprve Ondra Beneš s Martinem Tomáškem přelezli novou linku na Sicilskou stěnu. Cesta vede po levé hraně a napojuje se do cesty Bestseller. Kluci ji ohodnotili asi tak IXb, RP IXc. Jirka Romanovský dává na 2.pokus „Bezzubého Juchena“ Xa a Martin Stráník doslová stejká z výlezové hrany cesty „Zbytečná smrt“ Xc. Ondra ještě přidává OS nové cesty na Mistra od Pájky. Cestu „Tomáškova cesta do světa“ AF IXc hodnotí Ondra jako RP Xa. Holky pokusují „Rádler“ Xa na Pivní kámen a Edita cestu dává na 2.pokus. Martin S. Ještě přihazuje „Hardcore“Xc na 2.PP na Ďáblovu stěnu.

Soustředění skalkařů v Labáku 2011Soustředění skalkařů v Labáku 2011

Ve středu s Jirkou šetříme prsty na předpovídané chladnější počasí a tak víc fotím a točím. Ondra B. nám ukazuje nový projekt, který navrtali s Martinem Tomáškem. Parádní linka přes 5 BH se jmenuje „Betom“ a zatím nemá kusovku. Ondra dává 2 pokusy, ale je moc vedro. Monča napravuje včerejší resty a přelézá „Rádlera“Xa. Martin Stráník dneska bouldruje. Vyrazil hned ráno sám na Sněžník, kde má v plánu z pondělí rozlezený projekt na Medvěda. Ale nějak se mu nedařilo. Když večer přijíždíme, abychom ho natočili, už má pěknejch pár pokusů za sebou a tak přelézá na kameru jakoby na dolez „Srdce z kamene“ 7C, „Zvířátko“ 7B, „Respect“ 7C a „Harry Lotr přímo“ 7C. Do hledáčku kamery se mi dostal i známý místní borec Rosťa Štefánek a předvedl nám, jak se leze Harry Lotr původním směrem za 8A.

Ve čtvrtek už se podmínky zlepšují. Martin S. dává na 3.pokus novou cestu od Němců na Ďáblovu stěnu AF Xb. Cesta vede vpravo od Hardcoru a chleba se láme kolem 3. a 4. BH. Čtvrté jištění se cvaká z nadlezu, tak se Marťas při druhém pokusu celkem slušně prolítne. Cestu hodnotí na RP Xc-XIa. Jirka přelézá „Skurutí běh“Xb na Tvář a Martin T. druhým dnešním pokusem suše přelézá cestu „La Bomba“ Xb na Siciskou i s nepříjemným nadlezem slaňáku. Večer přijíždí Adam Ondra se Zdendou Ustohalem a hnedka se vymýšlí, co se poleze v pátek.

Je poměrně chladno (18°C). Adam vyráží hned ráno a v hledáčku má boulder na parádní kámen na „koňáku“. Jmenuje se „Metelkův mechanický betlém“ a je za 8B+. Parádní podívaná, ale v dalších pokusech Adamovi zabránil roztržený prst. Zdenda dává krásný boulder po hraně za 7B+, který si přelézá i Vojta Frohlich, náš kameraman, který konečně dorazil. Já jdu s Ondrou na Betom. Ale pořád to není ono. Holt i ti nejlepší si musí občas počkat. Já s Jirkou lezeme „Černou zmiji“Xb. Martin T. dává opravným pokusem „Tomáškovu cestu do světa“a potvrzuje klasu RP Xa. Editka s Luckou Hrozovou, která měla delší lezeckou pauzu, se rozehřívají v „Tvrdolínovi“ IXc a Editka pak programuje „Černou zmiji“. Áďa, kterého z dnešního lezení vyřadil roztržený prst, roupama kouká, co by si tak mohl vylézt. A vybírá morálový mokrý zašlemený komín, kde mu roztžený prst opravdu vadit nebude. Cestu „Anální temnota“V asi lezl opravdu pouze prvovýstupce Smolo, takže si pravděpodobně Adam připsal další první opakování :-)

Sobota. Teplota dobrá. Dokonce občas i foukne vítr. Áďa dává „Metelku“hnedka z první bomby. Martin T. leze „Kante filosophy“Xc na 2.pokus. Ondra naposledy před odjezdem do Yosemit zkouší „Betom“, ale těsně neudrží poslední klíčový chyt, chytá vrata a hodí slušnou tlamu celou stěnou. Editka přelézá „Černou zmiji“Xb a Lucka zase „Rádlera“Xa. A jako třešničku na dortu se Adam s Ondrou pustili do Ondrova nedokončeného projektu. Původně cestu udělali Němci zhora, to jim kluci vytloukli a ukázali, že u nás se dělaj těžký cesty odspodu. A taky bylo na co koukat!!! Nejprve přednáška zkušeného tvůrce, aby mladá krev věděla, jak na to, a už začala podívaná. První 3 BH tam už dal Ondra dřive, ale ten 4. bude na Áďovi. Jde na to. Nejprve letí vrtačka a za ní Adam a hned zase naopak. Nakonec se ale dílo podaří a klíčový navrtávák je na místě. Vytáhnout velkou vrtačku a začíná dřina. Díky expanzním nejtům od Jeníka Pletichy, může Áďa rovnou pokračovat dál. „Tam by mohl bejt další hák“, ozývá se zespodu. „To ještě není na zem, ne?“, říká Adam. „Lezu dál.“ A je to! Nová pravděpodobně nejtěžší cesta v Labáku a ještě i morálovej dolez ke slaňáku. Spokojenost na všech frontách. Cestu kluci pojmenovali „To tu ještě nebylo“ AF XIa. Předpověď nelhala a k večeru začalo pršet. Někteří se rozjeli k domovům a zbytek rozjíždí rozlučkový večírek u Kosti. Tak i letos nakonec došlo na kytaru...

Soustředění skalkařů v Labáku 2011

V neděli prší jako z konve, mlha je všude. Ale Adam se Zdendou jdou lézt. V převisu přece neprší a když už jsme tady... Nová cesta si ale na RPéčko musí ještě počkat. Zato novou cestu vedle Hardcoru dává Áďa za deště na Flash a potvrzuje klasu na RP XIa. Pak se ještě se Zdendou dolejzají na několika převislých desítkách. Ale to už jsou ostatní na cestě do svých domovů a Labské údolí, které je stále zahaleno bílou mlhou, se chystá na další poklidný týden bez lezců...

Soustředění skalkařů v Labáku 2011Soustředění skalkařů v Labáku 2011

Těšte se na video, které nám Vojta snad brzo sestříhá.
Foto by: Kletterkidies, Honza Adamec, Lukáš Bíba a Juráš Šefl

A tady je odkaz na Album s více fotkama: RepreSoustredeniLabak2011

Tak snad zase za rok... Juráš

| Komentáře(5)