Sokolíci na Poncione d’Alnasca

10. 10. 2022 | Rubrika: Alpinismus, Sokolíci
Sokolíci mají letos pěkně napilno. Je teprve začátek října a tento tým mladých alpinistů ČHS má za sebou již třetí společný výjezd. Po zimních Tatrách a letní Marmoládě se tentokrát vydali na Poncione d’Alnasca do švýcarských Alp, odkud nakonec uprchli před deštěm do italské oblasti Cadarese.
Ondra Mrklovský obhlíží počasí ve stěně Alnascy
Poncione d’Alnasca, nádherná žulová stěna: „Jižní strana se skládá z pyramidovitého a téměř svislého skalního srázu” (wikipedia.org). Nám teda přišla na pohled skoro převislá. Vyrážíme v neděli večer nablýskanou svazovou dodávkou v sedmičlenném týmu. Kapitánství se společně se Standou Mitáčem ujal Ondra Beneš. Na zadních sedadlech Ondra Mrklovský, Ondra Hašek, Tomáš Lukášek, Franta Bulička a já (pozn. Eliška Zýková).
 Momentka ze čtyřhodinové vynášky do BC, kdy každý nesl zhruba 30 kg nákladu.

Nástup pod stěnu nám zprostředkovává krásnou půldenní procházku s lupáním jedlých kaštanů pod nohama. Nahoře na nás čeká base camp s bivakem, kde je kompletní výbava pro spokojené žití.

Předpověď je jasná, zítra má být pěkně a následující dny být nepěkně. Franta s Tomem se chystají rovnou nabalit do stěny na tři dny s ambiciózním plánem přelézt Leap of Faith, patnáctidélkové 8a+/b. Balí a my jdeme spát.

Vstáváme a kluci zrovna naposledy přerovnávají dva tahačáky. Vyrážíme společně pod stěnu, až na hlavního maroda zájezdu Ondru H. Snažíme se zorientovat v poli převislých trav občasně pokrytých krystalky ledu. Franta s Tomem se odpojují a míří do centrální části stěny a my míříme pod 11-ti délkové 7b sportovního charakteru (Impronte d'orso). Parádní žula, nádherné lezení, ale hodnotný přelez se nekoná. Touha přejít oklouzané trávy ještě za světla a únava v posledních délkách se spojily do něčeho mezi stylem AF a A0.
Eliška Zýková v cestě „Impronte d'orso“ 7b ve stěně Alnascy
Kluci v Leap of faith nejsou vidět a po návratu zjišťujeme, že dostali výprask. Odlezy a lámavý matroš kluci definovali jako „velmi nepříjemné”. Ondra H. z marodky hlásí, že asi bude sněžit. „Ale prosím tě!”. Druhý den se na marodku připojuje i Tom. Fanda se Standou vyráží na 350metrové Equilibrio Precario 7c a já s Ondrou M. se chceme namontovat do 6c protínající celou stěnu. Udoláváme travinová pole a pod nástupem začíná sněžit. Zpíváme koledy a rozhodujeme se, že si raději vyběhneme na vršek okolo. Slyšíme Standu křičet: „Sněžííí, lezéém!” Z vršku od velikého kříže sledujeme, že kluci opravdu udatně bojují a je z toho vydřené AF.

Další den vstáváme na budíček, a když vidíme počasí, tak jdeme ještě chvíli spát. V dešti se dáváme na ústup a přesouváme se směr Cadarese. Zde si Franta s Ondrou B. spravují chuť, v krásné cestě Bookcake 7c+ po vlastním. Já s Ondrou M. volíme taktiku kvantity a užíváme si lezení po vlastním. Tom vstává na jeden den z mrtvých a pod převisem, kam nedopadají všudypřítomné kapky, si dává krásné sportovky C'era Una Volta 7b+ na OS a Beslan Memorial 7c+ na druhý pokus. Po tomto na pohled baletním výkonu se navrací na marodku.
František Bulička v cestě „Bookcake“ 7c+ trad, Cadarese

Počasí a podzimní rýmičky se na akci podepsaly, ale vzpomínkový optimismus funguje a Poncione d’Alnasca je zkrátka nádherná stěna! Ondra B. nás ve volné chvíli coachoval skrze metodiku a membrány na bundách mohly dokázat, že fungují.

Sokolíci 2022

Eliška Zýková, členka týmu Sokolíci