Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Prvovýstup Bílý rys od P. Vrtíka a M. Kratochvílové

Prvovýstup Bílý rys od P. Vrtíka a M. Kratochvílové
07. 01. 2014 | Rubrika: Alpinismus, RSS - iSport.cz

Alpský vlk Pavel “Bača” Vrtík a drytoolová princezna Martina Kratochvílová vylezli přesně s příchodem kalendářní zimy během tří dní (20.12.-22.12.2013) prvovýstup v severovýchodní stěně Rysů.

Bílý rys topo, foto P. VrtíkBača na 1. štandu, foto M. Kratochvílová Dvoulůžko v hotelu Rysy, foto P. Vrtík Druhá bariéra, foto P. Vrtík

 

Technický popis prvovýstupu od Bači:

Výstup vede v horní části přes obrovský převislý výlom bílé barvy a proto cesta dostala název „Bílý rys“. Po 13 lezeckých délkách v max. obtížnosti M6/A2 následuje 300m dolez hřebenem na vrchol. Dva bivaky, krátké dny a dlouhý nástup z Popradského plesa dodávají cestě alpský charakter. Linie prvovýstupu vede vlevo od Direttissimy Kulhavý/Sulovský/Hendrych a v horní části překonává ten největší převis.

V cestě byl osazen jeden 8mm nýt na štand. Cesta je vhodná pro volný přelez. V klíčové (převislé) délce zanechána skoba, jinak lze odjistit bez skob, pouze je dobré přidat k níže uvedenému materiálu další friendy C4-0.4 až C4-0.75. Volně je délku do Bílého rysa vhodnější lézt zleva, strmou spárou; zprava jsou potřeba jedničky a volně to půjde těžko.

K výstupu byla použita dvě lana Singingrock 60m - 9.3 Icon (jisticí) a 7.9 Gemini  (tahací), sada friendů BlackDiamond od C3-00 po C4-3, sada vklíněnců WC... a spousta dalšího matroše a vybavení na bivak.

Druhý bivak pod třetí bariérou, foto P. Vrtík Dolez do Bílého rysa, foto P. VrtíkBílý rys nad námi, foto P. VrtíkMartina ve výlezu z Bílého rysa, foto P. Vrtík

 

A k tomu povídání od Martiny Kratochvílové:

Do kapsy od kalhot promáčených pivem mi Bačík vkládá poskládaný papír a s kulišáckým výrazem dodává: "Bejby, přečti si to až doma". Ale protože after party po brněnských drytoolových závodech je jen jednou za rok a já vím, že bejby nebude sedět v koutě, papírek přesouvám do méně nasáklé mikiny, kterou zahazuji někam do kouta partystanu a jdu se dál věnovat pivním orgiím, které si naštěstí už nikdo nepamatuje. Když druhý den nacházím své propriety a s masochistickým pocitem zalovím v kapsách jaký je stav prize-money, nacházím i Bačův líbesbríf. Opatrně ho rozkládám a čekám, co za divočinu na mě vyskočí. Koukám na krásnou severovýchodní stěnu Rysů a uprostřed jasnou linku fixou (místy rozpitou díky včerejší pitce)...pokračování.

Šelmy na vrcholu, foto P. Vrtík