Prvovýstup Alpes Angels na Sans Nom

26. 03. 2012 | Rubrika: Alpinismus

Během pěti dnů (bráno od auta k autu) se podařilo Pavlu „Bačovi“ Vrtíkovi a Milanu „Mejlovi“ Doležalovi vylézt novou cestu v severní stěně Sans Nom.

Sans Nom a Dru z lanovky Grand MontetsBača se vyzouvá na nástupuMejla zkoumá kvalitu ledu

Vrchol Sans Nom (3982m n.m.) se tyčí v hřebeni táhnoucím se z věží Drus na Aiguille Verte, jeho severní stěna stoupá z ledovce Nant Blanc. Spodní část stěny tvoří obrovský skalní masív podpírající visící ledovec, jenž přechází ve strmou skalní stěnu posetou smrkanci ledu. Přidat prvovýstup v této stěně znamená udělat zářez na pažbu pušky té nejlepší alpinistické společnosti.

Název cesty „Alpes Angels“ se váže k božské milosti, která nám dovolila prožít takto nádherný týden bez újmy na zdraví. Ať už se jedná o první třetinu stěny s volnými kameny, či o klíčovou pasáž s dunivým žebrem, stahování lana při slanění nebo přechod ledovce Charpoua za totálního pařáku. Zlé jazyky, které tvrdí, že název cesty je odvozen od názvu nočního podniku v Chamonix, který Bača při svých výletech nikdy neopomene navštívit, nemají pravdu.

Shrnutí:
Francie, Chamonix, Mont-Blanc masív, severní stěna Aiguille Sans Nom,
prvovýstup „Alpes Angels“, 13.3.-15.3.2012, Pavel „Bača“ Vrtík, Milan „Mejla“ Doležal, 1200m, M7/A1 (sportovní klasa nejtěžší délky a pár hákovacích kroků po dobrém jištění)

Výbava:
BD - batoh 55l BD Speed, friendy, šnůry na cepíny, rukavice
Adr design - tahačák 60l
Raveltik - mačky, cepíny a šrouby do ledu
Tilak – rukavice, spoďáry, goráče, primaloft bunda
RAB – bunda a kalhoty z primaloftu
SirJoseph – primaloft kalhoty
Prima – 1.2kg spacáky z Climashieldu
MSR – vařič a hrnec Reactor