Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Představení nominací na nejlepší horolezecké výstupy roku 2021 na J50

Představení nominací na nejlepší horolezecké výstupy roku 2021 na J50

Páteční večer letošní Jizerské 50 patřil nejen běžkařům, ale také horolezcům a jejich nejlepší výkonům, neboť Komise alpinismu ČHS zde představila špičkové výstupy v sedmi (horo)lezeckých disciplínách, které se členům ČHS podařily v roce 2021, a které aspirují na získání ocenění v anketě ČHS Výstupy roku, jejíž výsledky budou slavnostně vyhlášeny na konci srpna na Mezinárodním horolezeckém filmovém festivalu v Teplicích nad Metují.

VR 2021 nominacefoto: Lukáš Ondrášek

 

A kdo se v nominacích na nejlepší Výstupy roku 2021 objevil? Nevíce nominací, šest, se objevilo v kategorii sportovního lezení, kde jsou podle očekávání výstupy Adama Ondry, Vojty Trojana, Štěpána Volfa, (veterána!) Petra Resche, Elišky Adamovské a Markéty Janošové.

 

Po čtyřech nominacích mají dvě horské kategorie - skalní lezení v horách pod 6000 m n.m., kde se ukázali hlavně současní i bývalí členové týmu Sokolíků - trojice Matěj Svojtka, Jáchym Srb a Ondřej Tůma, Anička Šebestíková s Ondřejem Mrklovským, Lukáš Ondrášek s Filipem Zaoralem a Franta Bulička, a hory nad 6000 m n.m., kde figurují vedle Máry Holečka, Radka Groha či Zdeňka Háčka také Háčkovi parťáci Jaroslav Básnký a Jakub Kácha, a také Karolína Grohová, která dokázala bez kyslíku vystoupat na osmitisícový Gasherbrum II.

 

Čtyři nominace jsou i v boulderingu, kde na ocenění aspiruje opět Adam Ondra, samozřejmě Martin Stráník, Lucie Hrozová a Eliška Adamovská.

 

Dva skvělé výkony byly představeny v kategorii tradičního lezení, kde se dařilo Aničce Šebestíkové a Lumíru Fajkošovi, a jeden v kat. v kat. hory pod 6000 m n.m., ledy a mixy, díky Petru Víchovi. 

 

V kategorii Talent roku se objevily hned dvě nominace - pro Josefa Šindela a pro Lukáše Mokroluského, v obou případech za skvělé výkony ve sportovním lezení. 

V kategorii skialpinismu nebyl tentokráte nikdo nominován.

 

Přehled všech nominovaných výkonů je zde: 

VR 2021 nominace

 

GOPR2964 GOPR2962 GOPR2952 GOPR2971

GOPR2931 GOPR2974

 

Přijeďte se podívata na MHFF do Teplic nad Metují, ať se dozvíte, kdo získá ocenění ve Výstupech roku 2021.

 


 

Součástí programu J50 byli pod patronací ČHS i historičtí "lyžnici", patnáctičlenný tým s čísly účastníků expedice Peru 1970, jíž je celá J50 dedikována, kteří zvládli padesátikilometrovou trať s retro vybavením. 

Podívejte se na video od L. Ondráška https://youtu.be/Z1Dvu4rqq1M

 

G0383007

 

 


 

B. Valentová, ČHS

foto Lukáš Ondrášek