Facebook

Český horolezecký svaz

Jarní akce tradičních skialpinistů

Jarní akce tradičních skialpinistů
24. 04. 2012 | Rubrika: Tradiční skialpinismus

Tatranské extrémy

Jednou z akcí, kterou pravidelně pořádá Komise tradičního skialpinismu ČHS, jsou Tatranské extrémy. Akce byla letos naplánována na polovinu dubna, ale protože se s blížícím termínem akce výrazně zhoršovala předpověď počasí, sešlo se nakonec Brnčálce jen několik “statečných”.
Předpověď počasí opravdu vyšla (mlha, deštivo), takže se žádné ambiciózní výstupy a sjezdy nemohly uskutečnit.  Návštěva Terrynky a sjezd z Baranieho sedla se vydařily, ale když další den při druhém výstupu Flaškou začaly padat laviny, všichni se shodli na rychlém ústupu do doliny. 

A závěrečné hodnocení z pohledu Honzy Paly? “Společensky byl víkend na Chatě pri Zelenom plese výborný, snídaně i večeře vynikající a zábava parádní. Počasí, hustá mlha, níže déšť, výše sněžení a množství lavin, znemožnili jakýkoliv lepší sjezd než jenom sjezdovku z Baranieho sedla.”

Pokud vás zajímá více, podívejte se na: http://mountainski.cz/296/dubnovy-skialp-u-chaty-pri-zelenom-plese-ve-znameni-mlhy-deste-snezeni-a-spousty-lavin.
Několik statečnýchDo Baranieho sedlaFlaškaA dolů

 
Snow Camp v Makedonii
Několik členů ČHS se v rámci činnosti Komise tradičního skialpinismu a za podpory firmy Jerky vydalo na konci března na více než týdenní Snow Camp ve třech makedonských pohořích Šar planina, Korab mountain range a Baba –Pelister. Podařilo se vystoupit na třetí nejvyšší vrchol bývalé Jugoslávie Titov vrv, na Korab, a k tomu absolvovat dostatek pěkných sjezdů.
Stručné zhodnocení od Honzy Paly: "Makedonská pohoří nabízejí fantastické možnosti na různorodé skialpinistické aktivity od začátečníků až po extremisty. V jarním období je potřeba dávat pozor na rozsáhlé základové laviny v jižněorientovaných svazích, na vlastní spouštění lavin. V každé z oblastí jsme narazili alespoň na jednu skialpinistickou stopu. V minimálněnavštěvované oblasti Korabu je dobré dávat v zimě pozor na větší zvířata jako je medvěd. 
Počasí vyšlo fantasticky, když až na jeden částečněpošmourný den bylo stále jasno, a nebe téměř bez mraku. K tomu se přidal silný vítr, základové laviny a v oblasti Korabu čerstvé velké medvědí stopy. Shrnuto a sečteno, skialpinistický výlet jak má být.”

Podrobný článek od Honzy Paly naleznete zde http://mountainski.cz/288/jerky-snow-camp-2012-macedonia-slunecny-skialp-a-zakladove-laviny, spolu s dalšími fotkami.  

Na vrcholu KorabuSjezd z PelisteruPohled na Tituv vrvHřebenovka ke Korabu

 

B. Valentová