Fram - projekt v jižní stěně Marmolady přelezený

11. 08. 2005 | Rubrika: Alpinismus | Komentáře (0)

Na zájezdu na Lofoty jsme s Vinckem Šatavou a Džonym – Pavlem Jonákem stanovili datum odjezdu na plánovaný výlet do Dolomit na 25. 7. s délkou pobytu stanovenou na neurčito respektive dokud to nevylezem. Cíl byl jasný, konečně „TO“ dodělat. Oním „TO“ byl mezi zainteresovanou lezeckou veřejností dobře známý starý projekt Igora Kollera v jižní stěně Marmolady - Fram. Fram rozdělal v roce 1989 Igor Koller s Petrem „Beckem“ Ondrejovičem. Nejúspěšnější pokus proběhl v roce 1991, kdy se zmiňovaným tehdy ještě československým přeborníkům podařilo linku protáhnout délku a půl nad bivakovací jeskyni rybu. Od té doby se o dolezení projektu pokoušela řada lidí nejen z bývalého Československa, ale i Itálie. Pro svou krásu a náročnost se Fram lezl i jako varianta do ryby podobně jako Via Italia (podotýkám, že měří 400 metrů).

Fram - projekt v jižní stěně Marmolady přelezený  Fram - projekt v jižní stěně Marmolady přelezený

Já sám „TO“ také nezkoušel letos poprvé. První pokus, jestli se to tak dá nazvat jsem skoro dal s kamarádem Michalem „Hormonem“ Drašarem tak před čtyřmi lety. Ani jsme nenastoupili do stěny, ale obkreslili jsme si alespoň nákres na chatě Falieri. Loni s Doudlebákem (Jan Doudlebský) jsme po háčcích dolezli rozdělanou druhou délku nad rybou a slanili, bez skalpu, ale s jasnější představou o tom, co a jak. Honza se letošního zájezdu nemohl zúčastnit a tak to zůstalo na nás třech – Džonym, Šatavisovi a mě. A podařilo se.

Fram - projekt v jižní stěně Marmolady přelezenýFram - projekt v jižní stěně Marmolady přelezenýFram - projekt v jižní stěně Marmolady přelezený

Necítím momentálně potřebu rozepisovat se o krocích na hranici našich (lidských J) možností, chrabrosti a vůli. Ale alespoň v kostce: za 5 dní vznikla nádherná 19 délek dlouhá linie ve vápenci kvalit verdonských, přecházejících nad rybou do materiálu á la Buoux. AF klasifikace jednotlivých délek: 7 délek do 5+ společně s Cestou přes rybu, dále 8-, 7-, 6, 7+, 8+ (RP 8+/9-), 9 (RP 9), 8-, 8 (RP 8+), 9+ (RP 10-?), 9 (RP 9/9+), 9+ (RP 9+/10-?), 5+.   Dvě nejtěžší délky nad rybou jsme vylezli pouze AF (je to kotel). I když jsou v linii použity nýty, rozhodně nejsou zbytečně nahusto, v souladu s pískovcovými zvyklostmi a pokračujíc ve stylu v němž byl projekt rozdělán. V E stupnici (E1 – E6) vytvořené Robertem Jasperem pro hodnocení psychické náročnosti by si Fram podle mne zasloužil E4. Kromě skyhooků jsme nesmírně ocenili pár teleskopiských turistických hůlek značky Alpinus, které nám Mára Holeček (jak je v jejich rodině zvykem) tajně přihodil do batohu a my je nalezli při bivaku v rybě.

Fram - projekt v jižní stěně Marmolady přelezený

Já osobně bych rád poděkoval za podporu svým lezeckým chlebodárcům: vedle rozpočtovky ČHS mi výjezd do hor usnadnila náklonnost firem Singing Rock, Rock Point, Triop a Raveltik.

Dušan „Stoupa“ Janák

| Komentáře(0)