Expedice Wild Choice Comeback Nanga Parbat 2012

15. 08. 2012 | Rubrika: Alpinismus | Komentáře (0)

Expedice Wild Choice "Comeback" Nanga Parbat 2012

Loňské expedici Wild Choice Nanga Parbat 2011 Zdeňka Hrubého a Máry Holečka se nepodařilo v důsledku celkově špatných povětrnostních a dalších podmínek dosáhnout cíle, kterým byl prvovýstup Rupalskou stěnou Nanga Parbat. Pokus byl však natolik nadějný, že se oba rozhodli pro opakování pokusu v rámci letošní Expedice Wild Choice "Comeback" Nanga Parbat 2012.

Cílem letošní expedice, posílené o čtyři mladší členy, bylo provést aklimatizační výstup Diamirskou stěnou a pak se znovu pokusit o prvovýstup v Rupalské stěně. Podmínky ve stěně pokus o provýstup neumožnily, ale expedice byla i tak úspěšná, neboť Zdeněk a Mára vystoupali na 8.126 m vysoký Nanga Parbat Kinshoferovou cestou, která nebyla v posledních třech letech prostoupena.

Účastníci expedice jsou již doma a předpokládáme, že o výstupu poskytnou více informací. Nyní alespoň stručná "reportáž" od Máry Holečka:

"14.7 jsme dorazili (já, Zdenda, Pavel, Jirka, Míša, Radar) do BC pod Diamirskou stěnu. Příjemné zjištění na nás čekalo v podobě, že jsme zde sami a do konce naší výpravy se v tomto duchu nic nezměnilo. Na druhou stranu tři roky žádná výprava Kinshofrem neprostoupila a za tuto dobu nebylo vylezeno výš, než do sedmi tisíc metrů. Sněhové podmínky ve vyšších partiích katastrofání. Nad 6000 metrů po kolena a místy po pás. Expediční lezení, které mělo šetřit síly, jsme museli vzdát v 5800 metrech. Kluci v počátku měli pomalejší postup a bohužel s námi již nesladili krok. V samotném výstupu chyběl téměř jakýkoliv fixní materiál; materiál z předchozích expedic a naše vlastní zásoby v poměru co bychom museli zajistit svépomocí, se daly označit za nedostatečné, respektive spíše úsměvné. Vsadili jsme vše na jednu kartu a nabalili se Zdeňkem batoh na dost riskantní pokus. Neměli jsme dostatečnou aklimatizaci, žádný support za sebou ani před sebou. Po jedenácti dnech strávených v západní stěně Nangy, se vracíme do Base Campu i s vrcholem. Nicméně fyzický fond včetně, psychického, byl zralý na kompletní repasi. Následně na to, vzala sbohem představa o další pokračování nás dvou v Rupálské stěně. Více v článku, který v nejbližších dnech bude i s videi včetně fotek k dispozici na webu."

Těbůh Mára

B. Valentová