Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Expedice Wild Choice Comeback Nanga Parbat 2012

Expedice Wild Choice Comeback Nanga Parbat 2012
15. 08. 2012 | Rubrika: Alpinismus | Komentáře (0)

Expedice Wild Choice "Comeback" Nanga Parbat 2012

 

Loňské expedici Wild Choice Nanga Parbat 2011 Zdeňka Hrubého a Máry Holečka se nepodařilo v důsledku celkově špatných povětrnostních a dalších podmínek dosáhnout cíle, kterým byl prvovýstup Rupalskou stěnou Nanga Parbat. Pokus byl však natolik nadějný, že se oba rozhodli pro opakování pokusu v rámci letošní Expedice Wild Choice "Comeback" Nanga Parbat 2012.

Cílem letošní expedice, posílené o čtyři mladší členy, bylo provést aklimatizační výstup Diamirskou stěnou a pak se znovu pokusit o prvovýstup v Rupalské stěně. Podmínky ve stěně pokus o provýstup neumožnily, ale expedice byla i tak úspěšná, neboť Zdeněk a Mára vystoupali na 8.126 m vysoký Nanga Parbat Kinshoferovou cestou, která nebyla v posledních třech letech prostoupena.

 

Účastníci expedice jsou již doma a předpokládáme, že o výstupu poskytnou více informací. Nyní alespoň stručná "reportáž" od Máry Holečka:

"14.7 jsme dorazili (já, Zdenda, Pavel, Jirka, Míša, Radar) do BC pod Diamirskou stěnu. Příjemné zjištění na nás čekalo v podobě, že jsme zde sami a do konce naší výpravy se v tomto duchu nic nezměnilo. Na druhou stranu tři roky žádná výprava Kinshofrem neprostoupila a za tuto dobu nebylo vylezeno výš, než do sedmi tisíc metrů. Sněhové podmínky ve vyšších partiích katastrofání. Nad 6000 metrů po kolena a místy po pás. Expediční lezení, které mělo šetřit síly, jsme museli vzdát v 5800 metrech. Kluci v počátku měli pomalejší postup a bohužel s námi již nesladili krok. V samotném výstupu chyběl téměř jakýkoliv fixní materiál; materiál z předchozích expedic a naše vlastní zásoby v poměru co bychom museli zajistit svépomocí, se daly označit za nedostatečné, respektive spíše úsměvné. Vsadili jsme vše na jednu kartu a nabalili se Zdeňkem batoh na dost riskantní pokus. Neměli jsme dostatečnou aklimatizaci, žádný support za sebou ani před sebou. Po jedenácti dnech strávených v západní stěně Nangy, se vracíme do Base Campu i s vrcholem. Nicméně fyzický fond včetně, psychického, byl zralý na kompletní repasi. Následně na to, vzala sbohem představa o další pokračování nás dvou v Rupálské stěně. Více v článku, který v nejbližších dnech bude i s videi včetně fotek k dispozici na webu."

Těbůh Mára

 

B. Valentová

| Komentáře(0)