České a slovenské horolezkyně se sešly na tradičním srazu, tentokrát v Českém Ráji

09. 08. 2022 | Rubrika: Alpinismus

V závěru července se ve Skaláku uskutečnil již čtvrtý ročník československého srazu horolezkyň, určený pro všechny milovnice lezení, bez ohledu na výkonnost i věk. Celkem 25 žen a dívek si tak užilo několik dní lezeckého i kulturního vyžití.

Sraz horolezkyň 2022

Po pravdě řečeno, nebyl to tak úplně čistě ženský sraz. Od začátku bylo nám organizátorkám jasné, že ke zdárnému průběhu akce budeme tentokrát potřebovat pomoc od kamarádů lezců, rozuměj předlezců. Tímto jim chci všem poděkovat za nezištnou pomoc - Pawlíkovi Weisserovi, který se kromě tahání cest ujal také role osobního trenéra (kterak zakládat jištění), Mírovi Zvířecímu zvanému Chcípák, který svoji účast odstonal angínou, legendárnímu spáraři Bobrovi Obročníkovi, „Velbloudovi“ Miloši Pavlíčkovi a Petrovi Šrutovi, který nejenže tahal cesty, ale i připravil večerní promítání na téma všehochuti, co kde lézt.

Večerní promítání

Ovšem pozor, našim předlezkyním Ále Drahoňovské a Ireně Štemberkové vydatně pomohly i takové místní práskačky jako Kryska alias Petra Müllerová a Ája Bobřice Bedrníková. Ze Slovenek na prvním konci lana úspěšně bodovala Aňa Lineková, která protentokrát nechala manžela a stálého účastníka těchto srazů doma. Zkrátka a dobře, všechny účastnice odjížděly maximálně spokojeny a vůbec nevadilo, že tentokrát se sraz odehrával spíše v punkovém duchu (mám podezření, že do sprch v kempu nezavítala ani jedna z účastnic). Z tak perfektního zázemí, jako je Turnovská chata TJ Český ráj, se totiž asi nikomu nechtělo a navíc kromě soboty, která zklidnila průběh akce na uskutečnění procházek v okolí, se po oba první dny vracelo ze skal tak jak se má, tedy s padající tmou.

Sraz horolezkyň 2022Sraz horolezkyň 2022

Závěrečná párty v sobotu večer na Turnovské se vydařila o to více, že jí předcházela společná večeře v motelu Even, korunovaná posléze na chatě dorty z famózní Cukrárny Sedmihorky. A pak už se muzicírovalo a zpívalo – osvědčené moravské duo kytaristku Lenku a basistku Janu z Moravy doplnila lyrická kytara Zuzky z Liberce a doprovodná kytara Bobra Obročníka, který také zasóloval pravými lezeckými „antigraviračními“ songy. Zdálo by se, že Slovenky budou v nevýhodě, ale kdepak. Když se našim hudebníkům nedostávalo slovenských písní, do nevypsaného souboje se vytasily se slovenskými lidovkami a vystačily si s brilantním zpěvem bez jakéhokoli doprovodu.

Sraz horolezkyň 2022

V neděli ráno se dílem vzpamatovávalo, uklízela chata a dílem odjíždělo, dílem pokračovalo v lezení odjezdem na Sušky a posléze dále na východ.

O sepsání pár dojmů jsem poprosila nadějnou slovenskou lezkyni Rebeku Gabčíkovou, které sice nejsou české písky tak úplně neznámé, ale co do techniky zakládání jištění se ještě má co učit.
"V dňoch  28.-31. 7. sa celkom 25 príslušníčok nežného lezeckého pohlavia stretlo v Skaláku, za účelom spoločného lezenia, debatenia a zábavy. A že to bola skutočne vydarená "babská jazda" môžem potvrdiť ako vždy! I keď bez mužov - ťahačov by sme si toho lezeckého užili o niečo menej- preto aj im patrí obrovská vďaka za ich účasť! :) Vďaka nim sme sa mohli pokochať z vrcholov ako Kapelník či Taktovka a na druhom konci lana precítiť poctivé solivé sedmy, na ktoré by sa za väčšina z nás, ktoré k pieskom pričuchneme len príležitostne, neodhodlala.  V piatok som mala česť dostať nejaké tie pieskarske lekcie od Pavla Weissera, ktorý má trpezlivo poúčal o pieskarskom istení. Previedol nás cestami ako napríklad  Egyptská hrana na Sfingu, normálka na Taktovku, kombináciou Jeschkeho a Údolní cesty na Kapelníka či Machanovou na  Zlatú vyhlídku. No moje malé lezecké ja bolo spokojné, až keď som spolu s posledným svetlom vyliezla na prvom konci aspoň Lámavou na Zlatú vyhlídku, ktorá bola podstatne krajšia než by zodpovedal jej názov :) . Večer nás čakal premietací výber rôznych svetových lezeckých oblasti od Petra Šruta a zvyšok noci sa niesol v znamení gitár, spoločného spevu a domáceho bazoveho vína, ktoré spôsobilo, že som bola šťastná aj z upršaného počasia nasledujúci deň. Ten väčšina využila na prechádzku skalami, a ja spolu s východniarskou partiou na spoznávanie Turnovskej šperkárskej i lezeckej histórie v miestnom múzeu. Večer sme sa stretli na spoločnej večeri a neskôr zábava opäť vygradovala až do rána na Turnovskej horolezeckej chate nad Koupákem. Okrem klasických a všeobecne známych táborových pesničiek zazneli aj originálne lezecké perličky z antigravitacneho spevníka Viktora Pařízka v podání místního klasika Bobra Obročníka. V nedeľu ráno sme sa s Českým rájom a zvyškom babskej partie rozlúčili na Suškách, ktoré nesklamali omnoho pevnejším pieskovcom a výhľadmi. Lezenie, miestami podobné až tomu nášmu tatranskému nadchlo snáď každú z nás a určite si  niekedy ešte radi "posolíme" miestny piesok medzi prstami! Dakujeme všetkým, ktorý sa podieľali na tomto ženskom zraze!

Fakta na závěr Akce:
4. ročník společného slovesko-českého projektu
Účast: přijelo 9 lezkyň ze Slovenska, z Česka se prostřídalo 16 lezkyň Lezlo se: dva dny ve Skaláku (oblast Kapelník a Maják) a jeden den na Suškách
Trénovalo se: zakládání smyček, UFOnů a bambuláků, lezení se spárovými rukavicemi

Poděkování patří TJ Český ráj za poskytnutí perfektního zázemí na Turnovské chatě, ČHS a James za poskytnutí finanční podpory a všem zúčastněným lezkyním a lezcům za vytvoření skvělé atmosféry

A. Čepelková