Blíží se finále 5. ročníku Mladí horalové!

31. 08. 2022 | Rubrika: Alpinismus, Oddíly a mládež

Už se to blíží! Finálové kolo pátého ročníku outdoorové soutěže Mladí horalové klepe na dveře a přípravy jsou v plném proudu! Tak doraž 17. září fandit mladým horolezcům do atraktivní lokality Kokořínska.

MH2022

Mladí horalové je outdoorový závod pro mladé horolezce z oddílů ČHS, které se nominují v rámci samostatných oddílových kol. Závodí čtyrčlenné týmy ve dvou věkových kategoriích: 8-12 let a 13-17 let, které čeká hned několik disciplín spojených s horolezeckými technikami, disciplínami i se základy pobytu v přírodě. Cílem je získat formou soutěže znalosti a dovednosti, které jsou společně s fyzickou kondicí potřebné ke zvládání různých situací při horolezení v přírodě při provozování horolezectví a zároveň probudit v dětech týmového ducha a smysl pro spolupráci, které jsou v tomto sportu klíčové.

V tuto chvíli již vrcholí přípravy finálového kola pátého ročníku, jehož přípravy se zhostil horolezecký oddíl Satalice společně s Lezeckým klubem Mšeno. Vybrat lokalitu, která by splňovala všechny podmínky a potřeby pro rozložení jednotlivých disciplín a zároveň poskytla dostatečné a kvalitní zázemí, není tak jednoduché, jak by se zdálo. V minulých letech proběhl závod v okolí Malé Skály, Pastvin, Rabštejna a Babího lomu, letos padla karta na Kokořínsko.

MH2022

Na pár podrobností jsme se zeptali pořadatelů letošního ročníku Davida Stelly a Antonína Skoleka z HO Satalice.

Kde přesně se bude letošní ročník konat?
Vybírali jsme asi z šesti navrhovaných míst. Nakonec jsme se shodli na lokalitě Kokořínska, konkrétně v okolí ATC Kokořín. Všichni se mají na co těšit!

Podle čeho jste lokalitu vybírali?
Postupně jsme některá vytipovaná místa vyřadili pro nevhodnost, většinou chybělo zázemí, skály, dostupnost a podobně. Ze zbylých jsme pak vybrali právě ATC Kokořín, jehož lokalita nám poskytla vše potřebné k závodu.

Jsou nějaké změny v disciplínách oproti minulému roku?
Letos jsme se snažili vrátit takzvaně ke kořenům závodu. Tento ročník by měl být co nejvíce podobný původním návrhům, jak by závod měl vypadat. Prostě Mladí horalové!

Co je obvykle nejsilnější a nejslabší disciplínou, co se znalostí/schopností dětí týče?
Disciplíny a jejich obtížnost se liší ročník od ročníku podle toho, kde se závod koná. Letošní ročník bude hodně odlišný lezeckou disciplínou, která bude na písku. A jistě přijde i nějaké další překvapení...

Jak vypadá příprava dětí v rámci oddílů?
U nás probíhala příprava ve více fázích. S dětmi jsme připravovali jak teoreticky, tak prakticky. Probíhaly tréninky lezení na obdobných typech skal, včetně slanění. Dále děti prošly teoretickou přípravou na další disciplíny jako je zdravověda, orientace a vyhledávání lavinových vyhledávačů. Bohužel, čas je omezený a možnosti dětí a rodičů také. Věřím že jsme udělali vše, co bylo v našich silách, aby děti byly připravené.

POZOR! POZOR! Na poslední chvíli se uvolnilo místo pro tři týmy! Přihlásit se můžete na kristyna.smidova@horosvaz.cz

PARTNEŘi ZÁVODU

M. Košatková