Za co v mapách nemůže ČHS

22. 12. 2022 | Rubrika: Správa skalních oblastí
Díky smlouvě ČHS s portálem mapy.cz se na mapách objevují skály evidované v databázi Skály ČR, které mají uložené GPS souřadnice, a na mapách.cz u skal zase odkazy do databáze ČHS.

Ale pozor. Skály mají na mapách dvě různé ikonky:

ikona-CHSJednoduchý trojúhelníček bez nápisu, který je vidět ve vrstvě Lezecký terén v turistické a letecké mapě jen při dostatečném přiblížení, je zobrazení dat převzatých od ČHS. (Platí to jen na území České republiky. Stejná ikonka se používá i mimo ČR, ale tam ČHS souřadnice nedodává)

Po najetí kurzorem se objeví malý infoblok.

stodolnik-info1

Když se na něj klikne, objeví se teprve název objektu (skalní věž, skalní masiv nebo balvan) a vpravo v bloku informací jsou další údaje včetně odkazu do naší databáze.

stodolnik-info3

Tyhle ikonky pocházejí z údajů z databáze skal a spravuje je ČHS. Případné připomínky a hlášení k nim je nejlepší napsat na skalycr@horosvaz.cz, nebo kliknutím na link skočit na horosvaz a použít odkaz hlášení závady na spodku stránky:
hlaseni
Po opravě případné chyby v databázi ČHS se opravený údaj objeví další den i na mapy.cz .

fena-ikona-mczVětší dvouvrcholová ikonka, která může a nemusí mít připsaný název, se objevuje jen v turistické mapě již při menším přiblížení, než trojúhelníček od ČHS. Na najetí kurzorem ani na kliknutí nereaguje. Umisťují ji a pojmenovávají kartografové mapy.cz. Stává se, že je na stejné souřadnici jako jednoduchý trojúhelníček od ČHS. Pokud mají kartografové mapy.cz název odlišný od databáze ČHS, dojde k disproporci, kterou je nejlépe nahlásit přímo na mapy.cz pomocí jejich systému hlášení závad.

Hlášení chyby přímo na mapy.cz

Ve zkratce:
závady u tohoto ikona-CHS hlašte na ČHS,
závady u tohoto fena-ikona-mcz na mapy.cz

Díky za pomoc.

Petr Jandík, správce databáze Skály ČR