Údržba skal v Labských pískovcích

13. 06. 2012 | Rubrika: Správa skalních oblastí

V oblastech OVK Labské pískovce, díky správcům oblastí a dobrovolným pomocníkům, kterých kupodivu přibývá, úspěšně probíhá údržba skal a výměna jištění. Abych nikoho nevynechal, tak podle informací správců oblastí ke konci roku všem jmenovitě a veřejně poděkujeme.

Údržba skal ve všech oblastech (Bělá, Labské údolí, Hřensko, Jetřichovice, Tokán, Kyjovské údolí a Brtníky, Vysoká Lípa, Vřesová dolina, Srbská Kamenice, Všemily) už musí být organizovaná. Svévolná údržba bez vědomí správců nemusí zrovna být vždy tím nejlepším řešením.

Samozřejmě, každá nabídka pomoci správcům je vítána a pokud má někdo zájem pomoci při údržbě určité oblasti, tak ať se mi ozve na mail: jenik.pleticha@email.cz. Podle oblastí budu kontaktovat správce, kteří vědí, co je potřeba v oblasti udělat pro údržbu. Práce je dobrovolná a bez finanční odměny, tak jak to mají i správci oblastí.

Sponzoři při údržbě skalních oblastí OVK Labské pískovce

• Český horolezecký svaz: Poskytuje materiál pro údržbu a jištění, vrcholové knížky a krabice do všech oblastí OVK Labské pískovce a to v nemalé míře. Zde je přispěvatelem každý člen ČHS, který členskými příspěvky sponzoruje všechny oblasti v ČR.

Kromě ČHS má na víc ještě dva sponzory pro údržbu: Hudy sport a Rock Empire. Díky dalším dobrovolníkům má čtyři skupiny pro údržbu Labáku: dvě české skupiny, jedna česko-saská a jedna saská (další jednotlivci se přidávají, jmenovitě zveřejníme na konci roku 2012).

• Hudy sport: Je dlouhodobý sponzor Labského údolí a velkou měrou přispěl jištěním pro prvovýstupce (Koubovy borháky schváleny Bezpečnostní komisí ČHS). Kdo lezl v Labáku, má přehled kolik jištění za ty roky to je. Doopravdy toho není málo…
    Letos Hudy sport navíc dodal od Raveltiku, za plnou cenu zakoupených 200 borháků a 30 kruhů a též přispívá finančně na údržbové práce.

• Rock Empire: Přispívá materiálem pro údržbu skal a letos významně vybavil skupiny pro údržbu.

OVK Labské pískovce nechává na významné věže vyrobit vrcholové knížky. Cena nové knížky knihařství je 235,- Kč. Pokud bude mít někdo zájem o jednotlivý sponzoring vrcholové knížky a je patriot určité oblasti OVK Labské pískovce, má možnost výběru konkrétní věže (do vrcholové knížky lze i napsat sponzora – buď oddíl, nebo jednotlivce). Seznam bude správci oblastí vypracován a uveřejněn do 2 měsíců.

OVK Labské údolí děkuje všem sponzorům, správcům a dobrovolníkům za pomoc při údržbě skal.

předseda OVK Labské pískovce
Jan Pleticha