U Žďáru nad Sázavou se uskutečnil další seminář pro správce skal

22. 06. 2022 | Rubrika: Správa skalních oblastí

V sobotu 18. 6. 2022 se v bývalém lomu Štěnice u Žďáru nad Sázavou uskutečnil letošní druhý seminář věnovaný správnému postupu při osazování jištění, který byl jako obvykle určen nejen správcům skal, ale i prvovýstupcům a všem, koho zajímá bezpečnost jištění. Pozornost byla tentokráte zaměřena na osazování borháků a nýtů do tvrdých hornin jako je žula, rula apod. Školitelem byl samozřejmě největší znalec těchto postupů - Vladimír Těšitel.

Lom Štěnice

Ondřej Kilián, předseda OVK Vysočina:

"Prošli jsme zásady správného osazení fixního jištění do tvrdých materiálů (žula, rula...) s důrazem na vyhledání nejlepšího místa pro nové jištění, vyčistění/přípravu díry a osazení borháku pomocí chemie Fischer.

Následně byly provedeny trhací zkoušky pro expanzní kotvu Fischer M10 s plaketou Singing rock, borháky ČHS průměr 10, standardní délky.

Jeden borhák osazen reakční ampulí RM 10 a druhý chemickou maltou VL 410 C. Vše vydrželo normu."

Lom Štěnice

Lom Štěnice Lom Štěnice  Lom Štěnice