Skály ČR 1.2.0 - inovovaná verze mobilní aplikace

V současné době je zpřístupňována inovovaná verze mobilní aplikace Skály ČR 1.2.0 pro Android a brzy po ní bude následovat verze pro iOS, která je ve fázi schvalování u Applu. Hlavním tahákem jsou podstatně vylepšené mapy skal a sektorů, vylepšené je i zadávání souřadnic skály bez GPS. Přibyl interní webový prohlížeč a s ním možnost zobrazit si u každého objektu jeho stránku na webové verzi databáze ČHS, kde je více informací, než v mobilní aplikaci a fungují tam v popisech odkazy a fotky.

Mapa sektorů a skal

Nová verze používá hybridní mapy Google. To je mapa ze satelitních snímků, nad kterou je ještě vrstva názvů, silnic, cest a důležitých bodů. Má tyto nové vlastnosti:

• Na mapě jsou vidět skály a jiné terénní útvary zachycené na satelitním snímku, takže máte podstatně vylepšený přehled o terénu.

Adršpach - Město Detail Starostová
  • Mapu můžete v telefonu pomocí dvou prstů otáčet tak, aby byla ve shodě s terénem, který vidíte a není třeba krkolomně otáčet telefon. Jakmile mapu pootočíte, objeví se malý kompas, který ukazuje kam má mapa natočený svůj sever. Poklepáním na tento kompas se mapa vrátí severem k hornímu okraji obrazovky a kompas zmizí.

SCR120-otoceni

• Mapa se dá dvěma prsty naklánět do perspektivy, což umožní lepší přehled rozsáhlých sektorů

SCR120-sklopeni

• Cache paměť: mapy jsou standardně k dispozici v režimu online, ale když si zobrazíte a předem projdete na mapě oblast bez signálu, než do ní vstoupíte, máte potom mapu uloženou v telefonu a použitelnou i v režimu offline.

Pro připomenutí a shrnutí ještě další vlastnosti map:

• Ťuknutím na ikonu skály se ikona zvětší, nastaví doprostřed mapového okna a zobrazí se informační panel obsahující její název a aktivní odkazy na detailní stránku skály a na vyvolání externí navigace podle vaší volby z navigací instalovaných na vašem telefonu. Zpravidla Google maps, mapy.cz, Apple maps a případné další.

SCR120-detail-skaly
  • Externí navigaci lze vyvolat nejen ikonou skály. Může to být jakákoliv jiná ikona. Navigovat se můžeme i k parkovišti, stanici veřejné dopravy, nebo nebo ke středu sektoru. Navigace vás zavede na místo na silnici nebo cestě nejblíž k požadovanému bodu. Pro bližší dohledání v terénu použijte kompas, který udává směr a vzdálenost. Ten se dá vyvolat na stránce skály. Nebo aktivujte svou polohu na hybridní mapě a podle ní si najděte co potřebujete.
  • Modrou ikonkou se záměrným křížem lze zobrazit aktuální vlastní polohu, která je standardně vypnutá, aby bylo možné si prohlížet také skály daleko od místa, kde zrovna jste. Mapa se nastaví středem na vaši polohu.

Zadávání souřadnic skály

Zadávání GPS je nyní zcela komfortní. Zde se také používá hybridní mapa Google. Přiblížení mapy je takové, aby byl vidět půdorys skály. Dále se zobrazuje aktuální vlastní poloha, kterou si telefon postupně upřesňuje. Je dobré po vyvolání mapy pro zadání souřadnic chvíli počkat, až se vlastní poloha ustálí a poté posunout mapu pod ikonkou skály na správné místo podle ortofota a vlastní polohy. Zadaná poloha pak bude podstatně přesnější. Nově se vlastní poloha zobrazuje i u verze pro iOS.

SCR120-poloha

Vestavěný webový prohlížeč

Ikonka v pravém horním rohu obrazovky vám na ťuknutí zobrazí stránku objektu na webu ČHS, pokud právě máte mobilní datový signál. Tam jsou další údaje, které se v mobilní aplikaci nezobrazují, například podmínky lezení, odkazy na dokumenty povolující lezení, obrázky, videa v popisech cest a skal a třeba taky jméno správce sektoru.

SCR120-web

Vnitřní optimalizace

Nová verze prošla velkou modernizací a vnitřní optimalizací. Odpovídá nyní všem současným stadardům Google a Apple, je rychlejší a stabilnější.

S novou verzí přeje dobré polezení

Petr Jandík, správce databáze skal.