Singing Rock - dlouhodobý partner skalních oblastí

28. 07. 2022 | Rubrika: Správa skalních oblastí

Singing Rock je dlouhodobým podporovatelem skalních oblastí a činnosti Oblastních i Centrální vrcholové komise ČHS. Běžně tak můžete potkat správce právě se “singáčským” materiálem. Mimo to je také hlavním dodavatelem osazovacího materiálu, jako jsou kruhy, borháky, mailony, karabiny, tedy všeho, co v cestě sem tam rád potká každý lezec.

Singing Rock
Singing Rock je česká firma s dlouhou historií. Postupným vývojem se vyšvihla až na pozici světově uznávané značky produkující špičkové horolezecké a specializované pracovní vybavení. Neustále rozšiřuje své portfolio produktů, inovuje a rozvíjejí jejich funkčnost a kvalitu, a to za využití těch nejmodernějších technologií. Sympatické je, že i přes neustálý růst firmy, zůstává její vývoj i výroba v České republice, kde sídlí také jejÍ velká školící centrum Polygon, určené pro školení práce ve výškách.

Na pár otázek nám odpověděl marketingový manažer Honza Zámečník:

Jak dlouho Singing Rock funguje a jak to s ním začalo?

Letos to je přesně 30 let, co se bývalí majitelé Singing Rocku setkali v Mnichově na jednom z veletrhů a rozhodli se založit společně firmu na výrobu sedáků, batohů a sandálů. Sandály Singing Rock přestal vyrábět, ale sedáky a další lezecké vybavení stále vyvíjíme, vyrábíme a rozšiřujeme nabídku. Za těch 30 let si Singing Rock prošel všemi procesy přeměny z malé garážové firmy na jednoho z předních výrobců lezeckého vybavení. Ať už to bylo shánění šikovných švadlen, hledání spolehlivých dodavatelů, stěhování sídla firmy, rozšiřování výrobních kapacit, změna výrobního portfolia, změna majitelů firmy – to vše jsou některé milníky, kterými si Singing Rock prošel a zvládl je tak, že letos, se s Vámi může podělit o tuhle bohatou historii.

V portfoliu máte kromě lezeckého vybavení také specializovaný materiál pro výškové práce. Co je ale vaší srdcovkou? Nějaký konkrétní produkt?

Srdcovkou je lezení a lezecké produkty obecně. Konkrétní top produkty by asi lidé napříč firmou volili různě, podle jejich zaměření. Máme zde například kolegu arboristu tělem i duší, pro kterého je srdcovkou arboristické vybavení.

A co je produktem, na který jste nejvíce pyšní, který by podle vás neměl chybět žádnému lezci?

Ze sportovních produktů máme radost z přilby Penta a ultralehkého  sedáku SERAC.

Singing rock

Vývoj, výroba a testování v Singing Rocku, zdroj: Singing Rock

Jaký je u vás ve firmě poměr lezců / nelezců?

Celkem nás je okolo 170 a poměr lezců / nelezců se liší s ohledem na oddělení nebo chcete-li pracovní pozice. Na vývoji, marketingu či obchodě je samozřejmě poměr lezců velmi vysoký a lezení k jejich práci patří, ve srovnání například s výrobou, kde jsou primárně ženy za šicím strojem.

Dlouhodobě podporujete skalní oblasti a činnost správců. Co vás k tomu motivuje?

Hlavní motivací je udržitelnost a rozvoj skalních oblastí pro současné i budoucí generace lezců. Další motivací je bezpečnost, aby ve skalách bylo jen certifikované jištění a ne „samodomo“ vyrobené. Tuto podporu se snažíme aplikovat i mimo území České republiky.

A co váš postoj k odjištění skal, jako dodavatel jistícího materiálu? Máte kladný vztah k tradičnímu lezení a myšlence, že tam, kde člověk může bezpečně založit sám, by se nemělo vrtat nebo byste raději viděli ve skalách více borháků a kruhů?

U tradičního lezení v horách nebo na písku, se přikláníme k myšlence, že tam, kde lezec může bezpečně založit sám, by se nemělo zbytečně vrtat. Obecně bych řekl, že je třeba ctít pravidla a zvyklosti dané oblasti. Jsou oblasti zajištěné perfektně a jsou oblasti tradičnější a každý má možnost si vybrat. Každopádně je třeba respektovat způsob a množství jištění, který určil autor cesty. Součástí lezení je i psychická obtížnost, neměla by se z něho stát gymnastika na skále.

Sídlíte v Poniklé, tedy zhruba na půl cesty do Ádru a do Ráje, tak který je ten váš píseček?

Vzhledem k tomu, že na lezení po práci to máme blíže do Ráje (Skalák, Zbiroh, Prachov, Panťák) tak ten “náš” píseček je v Ráji.

singing rock

M. Košatková, ČHS