Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Rozbor chyb při upevňování jisticích bodů chemickou maltou

Rozbor chyb při upevňování jisticích bodů chemickou maltou
10. 09. 2013 | Rubrika: Správa skalních oblastí

V srpnu byl na Lezci.cz publikován článek upozorňující na některé nedostatečně držící kruhy nebo borháky, při jejichž instalaci byla použita chemická malta. I když se jedná jen o ojedinělé případy, je třeba jim věnovat pozornost.

 

Analýzy problému se ujal Vladimír Těšitel "Ťéša", který se dlouhodobě věnuje testování bezpečnosti jištění, a připravil níže uvedený rozbor, ve kterém upozorňuje na chyby, které při lepení jištění mohou vzniknout. V. Těšitel ve svém textu uvádí, že vycházel z informací od lezců, jimž se tyto chyby při instalaci jištění staly, a z vlastních zkušeností. Upozorňuje však, že jednotlivé případy se mohou lišit, a proto uvítá další informace pro doplnění. Pokud máte zkušenosti s instalací jištění, při kterém nedošlo vytvrdnutí chemické malty, a jste ochotni se o ně podělit, pošlete je na info@horosvaz.cz, předáme je Ťéšovi.

 

B. Valentová, tajemnice ČHS

 

 

Rozbor chyb při upevňování jistících bodů chemickou maltou

V. Těšitel

Tento rozbor vychází z neúplných informací, poskytnutých těmi, komu se tyto chyby staly a dále z mých zkušeností, jako autora tohoto rozboru. Může se tedy v některých případech lišit od zkušeností, se kterými se setkali jiní. V tom případě prosím o doplnění.

 

V některých případech nedošlo k vytvrdnutí chemické malty a jistící body, tj. kruhy a borháky nebyly dostatečně, nebo vůbec upevněny ve skále.

Příčina první, používání chemické malty v patronách do vytlačovacích pistolí, určených především pro jednosložkové materiály:

                    

Úzká patrona a příslušná pistole     Vnitřek této patrony

 

Obě složky jsou uloženy v plastových foliích. Vlivem nízké teploty (podzim, zima), nebo naopak přehřátí – ponechání na slunci, může dojít ke změně hustoty složek tak, že se plastová folie deformuje jinak, než má a vytékají složky v jiném poměru, než je určeno, nebo případně jen jedna.
Z tohoto důvodu nelze doporučit používání těchto patron.

Patrony, které doporučujeme:

Tzv. dvoupístová patrona, pistole k této patroně a mísící špice

 

Tato patrona má uloženy složky malty každou ve své komoře a každá je tlačena samostatným pístem. Bez porušení stěny této komory nemůže dojít k vytlačení špatného poměru. Je však nutno dodržet následující podmínky:

Jak je vidět na tomto obrázku, je  v místě pro našroubování mísící špice prostor bez složek malty, který je navíc částečně vyplněn viskózní kapalinou, která má za úkol zabránit smísení složek během transportu. Z toho důvodu je nutné po našroubování špice vytlačit takovou část lepidla, až je jistota, že jsou smíchány obě složky, cca 15 cm, které je nutno nepoužívat na lepení. Projevem dobrého smísení je obvykle šedá barva vytlačované malty.

Na dalším obrázku je mísící špice. Horní je s vyjmutou šroubovicí, pod ní je mísící šroubovice a dole je sestavená špice tak, jak má vypadat. V několika případech se stalo, že ve špici chyběla tato mísící šroubovice. Nedošlo k promísení obou složek a malta nevytvrdla. Je tedy naprosto nutné zkontrolovat špici ještě na zemi, zda je kompletní. Mísící špici je nutné používat vždy, jinak není zaručeno, že malta bude smíchána a bez ní taky není možné umístit maltu ke dnu díry tak, aby kolem kruhu (borháku) nezůstala nezalepená bublina. Pro hluboké díry je nutno špici nastavit trubičkou, nejlépe polyetylenovou.

Na obrázku je detail vyústění patrony. Pokud se nespotřebuje patrona celá a ukládá se pro další použití na delší dobu, je dobré odšroubovat špici a vyčistit kanálky alespoň do hloubky 5 mm. Ještě lepší je vnitřní kanálek (na černou složku) lehce zaplnit vaselinou. Při opětovném použití je nutné začátek znovu odstříknout a zkontrolovat, zda dochází k mísení. Po delším uložení někdy dochází k zatuhnutí černé složky a k nesprávnému mísení. To je časté u patron, které jsou uvedeny na začátku tohoto pojednání.

 

Ještě se zmíním o maltách ve skleněných ampulích:

V některých případech se používají k lepení borháků malty ve skleněných ampulích. Na obrázku nalevo je ampule pro kotvení betonové výztuže. Tato je naprosto nevhodná pro lepení borháků. Protože se nedá ve vodorovné díře dobře promísit a navíc je tato malta řídká a vytéká. Je nutno používat ampule do vodorovných děr, je to ta napravo. Má katalyzátor v trubičce po celé délce ampile. Lepení se provádí postupným zatloukáním a otáčením borháku. Je potřeba používat vždy čerstvé, jinak v nich malta ztuhne a nejde dostat borhák do díry.

 

 

Instagram

Instagram Horosvaz