Facebook

Český horolezecký svaz

Ohlédnutí za Metodickými dny ČHS na MHFF 2019

Ohlédnutí za Metodickými dny ČHS na MHFF 2019

Během uplynulých čtyř dnů proběhl tradiční Mezinárodní horolezecký filmový festival v Teplicích nad Metují. Akce, kterou má mnoho z nás dlouho dopředu zapsanou v kalendáři. Akce, na které potkáte nejen legendy, ale i přátele a kamarády ze skal. Akce, na které uvidíte dobré filmy, uslyšíte poutavé přednášky a dozvíte se zajímavé informace. A my se tradičně přidali nejen k podporovatelům festivalu, ale připravili jsme si doprovodný program pro všechny návštěvníky.

 

Na stanoviště v parku byl přivezen pořádný kus kamene, na němž Vladimír Těšítel demonstroval osazování fixního jištění. Předvedl návštěvníkům názorně, jak se kámen vrtá, čistí a jak se kotví fixní jištění. Upozornil na rozdíly mezi horninami, jak postupovat a čeho je třeba se vyvarovat při osazování jištění při prvovýstupu a jak postupují správci skal při výměně opotřebovaného jištění. Přitom předal posluchačům spoustu dalších zajímavých informací, které se k problematice vztahují, ať už jde o používání smyček či umístění kruhů. 

 

. .

Vladimír Těšítel

 

Předseda Centrální vrcholové komise Karel Berndt předvedl certifikovaný materiál, který ČHS aktuálně ve skalách používá, a  který nakupuje od českého výrobce Singing Rock. Tento materiál používají správci skal při přejišťování cest, ale je k dispozici i pro prvovýstupce za zvýhodněnou (dotovanou) cenu. Připravil si také na ukázku starý materiál, který se ze skal vyměnil při některém ze zásahů správců skal. Ať už to byl certifikovaný materiál, či "samodomo" produkty, které občas prvovýstupci bohužel používají. Zároveň popsal vývoj materiálu i techniky jeho kotvení ve skále, ať už v pískovcových či nepískovcových oblastech.

 

..

Ukázka materiálu a Karel Berndt s kruhem při dotazech

 

Společně připravili a převedli trhací zkoušky. Pomocí hydraulického zařízení, umístěného do fixního jištění (v tomto případě borháku, který byl zalepený dvousložkovou kotvící směsí), vyvinuli vysoký tlak a jištění zatěžovali v ose. Toto předvedli na předem připraveném jistícím bodě. Následně pak předvedli tuto zátěžovou zkoušku i na jištění, které předtím osadili, a to jednak v kolmém směru (tedy svisle, dolů). V obou případech jištění vydrželo násobné zatížení oproti normě. Což tedy u mnoha přítomných vyvolalo velké uklidnění.

 

.  .

Trhací zátěžové zkoušky - zatížení kolmo i v ose

 

Posluchači - návštěvníci festivalu - kladli množství dotazů. Pro všechny, kteří tam nebyli, doporučujeme přečíst si leták, kde možná najdou odpovědi na své dotazy ohledně bezpečného fixního jištění.

 

Leták ke stažení

 

. .

Dotazy a perličky

 

Těšíme se na viděnou na některé z dalších metodických akcí ČHS.

 

Radana Plevková, sekretariát

 

 

 

Instagram

Instagram Horosvaz