Novinky v databázi skal

12. 10. 2017 | Rubrika: Správa skalních oblastí

Po době, kdy byl rozvoj databáze Skály ČR utlumen kvůli nutnosti řešení akutnějších problémů, se můžeme těšit z první dávky plánovaných vylepšení, která byla po otestování puštěna do provozu. Jedná se o následující novinky pro uživatele:

• fotogalerie u skal
  • signalizace souřadnic a fotek
  • nové uspořádání cest

Pro správce skal a administrátory databáze je tu více změn "pod kapotou", které mohou zjednodušit a ušetřit práci:

• status schválení cest rozšířen o zrušené cesty
  • funkce pořadí ukazuje platné pořadové číslo
  • ikona zákaz a hnízdění i u skal bez evidovaných cest
  • úprava názvu typů jištění.

Podívejme se na jednotlivé novinky blíže.

Skály - fotogalerie a signalizace fotek

Každý návštěvník databáze může nyní bez přihlášení vložit až tři fotky skály najednou a dát tak ostatním uživatelům, kteří nejsou místní, lepší představu jak skála vypadá a lepší možnost ji identifikovat. Stejná možnost už je více než rok přístupná u cest.

Ve sloupci ikon k jednotlivým cestám přibyl další sloupec, který ukazuje u které cesty je nějaká fotka. Díky tomu uvidíte kde jsou fotky aniž byste museli proklikávat cesty.

Na přiloženém obrázku jsou změny červeně zaškrtnuté a je tam i připomenuta možnost zobrazit skálu na turistické mapě mapy.cz a pokud je skála v nějakém chráněném území, je tu napsáno ve kterém.

skala

Sektory - signalizace GPS souřadnic a fotek u skal

Na stránce sektoru přibyly do ikon skal dva sloupce s ikonami, První ikonka ukazuje, jestli je u dotyčné skály nebo cest na ni vedoucích alespoň jedna fotka. Druhá ikona signalizuje, že má skála vlastní souřadnice GPS.

sektor-seznam

Cesta - lepší uspořádání

Hlavní obrázky k cestě se nyní zobrazují hned pod popisem cesty, Příklady na obrázku:

cesta-foto

Změny "pod kapotou"

Tyto změny běžný uživatel neuvidí, ale jsou důležité pro administrátory a správce skal. Pro čisté uživatele databáze je další čtení nepovinné a na vlastní nebezpečí.

Zrušené cesty

Schválení cesty má nyní tři možnosti: neschválená, schválená a zrušená.

Neschválená cesta je nově zadaná cesta, která se podle usnesení CVK na podzim 2016 po půl roce automaticky schválí, pokud proti ní vrcholová komise nebude nic namítat. Neschválená cesta se na veřejném webu neukazuje a zástupce OVK má možnost ručně cestu schválit dřív, nebo přesunout mezi zrušené cesty.

Schválená cesta je cesta, která se ukazuje veřejně v databázi.

Zrušená cesta je cesta, kterou OVK zrušila, v databázi se veřejně nezobrazuje a je vedena jen aby se vědělo, že tu něco takového bylo. Je to zpravidla cesta, která fyzicky neexistuje - je vytlučená, jde o nějakou minimální variantu, kterou OVK neuznala za samostatnou cestu apod.

Administrátor databáze si může v redakčním systému vyfiltrovat v seznamu cest jednotlivé stavy pomocí rolovacího menu:

zrus

Zákaz a hnízdění u skal bez cest

Nově je možné v redakčním systému nastavit u skály přiznak zákaz a příroda, podle kterých se nastaví ikony zákazu nebo hnízdění u skal, které nemají zapsanou žádnou cestu. Pokud má skála alespoň jednu cestu, použije se pro nastavení ikon stav zákazu a přírody u cest.

skala-zakaz2

zakaz u skály, která nemá cesty

Číslo při nastavování pořadí cest nebo skal

Při seřazování většího množství cest nebo skal nyní pomůže v orientaci výpis aktuálního pořadového čísla dotyčného objektu.

poradi

Úprava textu typů jištění

V databázi rozlišujeme tři typy jištění: Fixní, vyjímatelné textilní a vyjímatelné kovové. Poté, co se někteří ohrazovali proti formulaci  příkladů těchto typů, jsme zpřesnili popis, aby se na jeho základě nemohl nikdo domnívat, že se například v Adršpachu používají borháky. Tyto texty jsou jak v redakčním systému, tak v automaticky generovaných mailech oznamujících změny v databázi.

jisteni

Tak to je zatím všechno, ale vbrzku se přihlásíme s podstatnější peckou týkající se mapových služeb, takže zůstaňte na příjmu, zachovejte nám přízeň a lifrujte fotky do stal a cest a posílejte souřadnice skal, které je ještě nemají, protože jenom tak si je budou vaši kamarádi ze vzdálenějších míst moct najít na mapách.

P. Jandík, správce databáze skal