Možnosti prvovýstupů v NP České Švýcarsko

02. 04. 2012 | Rubrika: Správa skalních oblastí

Lezecká sezóna začíná a proto Oblastní vrcholová komise Labské pískovce připomíná, že ve skalních oblastech Národního parku České Švýcarsko (Hřensko, Tokán, Vysoká Lípa, Jetřichovice, Kyjovské údolí a Brtníky) je lezení povoleno jen na určené skalní objekty, které jsou uvedeny v Návštěvním řádu národního parku, a to ve stanovených časových obdobích.

Prvovýstupy v těchto oblastech jsou pouze na povolení Správy NP s doporučením správců oblastí a OVK Labské pískovce. Pokud někdo bude mít zájem dělat nový prvovýstup, tak záměr předem oznámí na mail: jenik.pleticha@email.cz. Po konzultaci se správci obdrží formulář pro žádost o povolení k prvovýstupu. Vyplněnou ji opět odešle na výše uvedený email. V případě kladného stanoviska správy NP bude prvovýstup povolen.

Podáním žádosti se prvovýstupce zavazuje k dodržování následujících podmínek:

• prvovýstupce je povinen dodržovat Návštěvní řád NP České Švýcarsko a Pravidla lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách
  • žadatel obdrží průkaz prvovýstupce (evidenční číslo a jméno) a vyplněné povolení prvovýstupu; tyto doklady bude mít s sebou při provádění prvovýstupu z důvodu případné kontroly strážců NP
  • prvovýstupce s průkazkou a s povolením může mít max. 4 spolulezce bez průkazu; ručí za ně, že budou dodržovat návštěvní řád a Pravidla lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách
  • povolení k prvovýstupu platí po dobu 3 roky a tím i doba "hájení"
  • při hrubém porušení dohodnutých pravidel OVK Labské pískovce a s NP bude zrušeno povolení pro prvovýstupy a i průkazka pro prvovýstupce
  • výše uvedená pravidla platí pro všechny lezce, členy Českého horolezeckého svazu i nečleny ČHS; podmínky pro lezení v oblastech NP určuje Správa NPČŠ.

Věřím, že komu bude prvovýstup povolen v oblastech NP České Švýcarsko, bude tyto pravidla dodržovat, abychom zbytečně nevytvářeli problémy.

J. Pleticha, předseda OVK Labské pískovce