Mobilní aplikace Skály ČR a mapy.cz

07. 09. 2018 | Rubrika: Správa skalních oblastí

Zobrazování skal na http://www.mapy.cz/

Uživatelé aplikace Skály ČR nám píší, že si chtějí zobrazit skálu také na mapy.cz. Kdy a jak se to dá udělat, vám řekne tento článek.

Mapy.cz v aplikaci Skály ČR

Naše mobilní aplikace pro Android i iOS používají interně mapy Google, protože ty poskytují potřebné API, například pro agregaci bodů, nebo zobrazení většího počtu najednou.

Mapy.cz mají ale kvalitnější mapy, zejména turistickou, proto umožňujeme zobrazení skály i na mapách.cz pomocí tlačítka Navigovat. Po Ťuknutí na něj si můžete vybrat z navigačních aplikací dostupných ve. vašem telefonu:

Ťuknutím na špendlík vyskočí infoblok --> vyber-aplikace --> mapy.cz

V případě offline režimu na iPhonu se mapy.cz spustí, ale skálu je třeba si najít, protože se cílový bod nepřenáší. Je potřeba mít načtené offline mapy a do vyhledávacího pole v mapách.cz  napsat “skalní věž XY” nebo “skalní masív XY”. Pokud chcete vidět všechny skály, napište “lezecký terén”.

Pokud stojíte u skály, která na mapy.cz není, ale je v databázi Skály ČR, můžete ťuknutím na modré slovo „zadat” pod nápisem GPS na stránce skály její souřadnice uložit. Poloha se určí polohou telefonu. V databázi skal se poloha uloží okamžitě (jakmile je telefon online), na mapy.cz bude další den.

vlozit GPS

Mapy.cz samostatně

Mapy.cz si můžete spustit i bez aplikace Skály ČR. Pokud víte, jak se skála jmenuje, můžete si ji vyhledat podle názvu, jak je napsáno výše, nebo nechat vyhledat „lezecký terén”. V takovém případě se na mapě objeví všechny skály, které mapy.cz evidují, a to jsou právě ty, které dostávají z databáze Skály ČR. To se hodí například tehdy, když chcete vidět skály bez rozdělení na jednotlivé sektory, nebo skály v sousedním sektoru, který nemáte stažený do Skal ČR. Skály v podobě trojúhelníčků se zobrazují na  turistické, nebo letecké mapě, skály vyhledané jako lezecký terén jsou i na základní mapě. Při malém přiblížení nejsou vidět všechny. Zoomování postupně ukazuje i ty další.

lezeckyteren

ČHS a mapy.cz

Na základě reciproční smlouvy poskytuje ČHS mapám.cz polohy všech skal, ke kterým má souřadnice. Tyto informace se každý den aktualizují z databáze Skály ČR a skály převzaté od horosvazu se zobrazují jako jednoduché hnědé trojúhelníčky. Po kliknutí vyjedou informace - zda je povolené lezení, kolik cest na skálu vede a také mapami.cz recipročně poskytovaný link na stránku skály v databázi ČHS. Skály převzaté z horosvazu jsou začleněny také do offline map, takže si je zobrazíte i mimo signál.

Skály od ČHS a vlastní skály mapy.cz Skály od mapy.cz

Kromě toho mají mapy.cz také vlastní značky skal, které mají ikonku dvou vrcholů a obvykle i textový název (v obrázku nahoře Prachovská jehla - nápis a větší ikona). Tyto značky horosvaz nespravuje, vznikly vlastní činností kartografů ještě před uzavřením smlouvy s ČHS. Pokud najdete chybu v poloze hnědého trojúhelníčku některé skály, pište na skalycr@horosvaz.cz. Návrhy na opravy zaslané na mapy.cz nám jejich kartografové přepošlou k rozhodnutí, případně opravě, takže je rychlejší psát rovnou k nám.

P. Jandík, správce databáze skal

skalyCRiOS