Facebook

Český horolezecký svaz

Horolezci a solidarita: volný vstup do skal Adršpašsko- teplických

17. 10. 2007 | Rubrika: O ČHS, Správa skalních oblastí | Komentáře (1)

Adršpašské skalní město a Teplické skalní město. Ráj horolezců na východě Čech, vyhlášené místo pro turisty, dva placené turistické okruhy. Lezcům, kteří se sem sjíždějí z celé republiky (a místním tím spíše), se samozřejmě nechce platit obvyklé vstupné, protože oni sem nechodí jednou za pár let kochat se atrakcemi přírody. Ačkoli jsou obě oblasti co by kamenem dohodil, pro vstup platí odlišné podmínky: V Teplických skalách volný pro všechny lezce s průkazkou ČHS, v Adršpachu platí všichni kromě těch, kteří se zúčastní jedné brigády a dostanou za to celoroční vstupné zdarma.

Režim volného vstupu v Teplicích byl zaveden předloni na základě trojstranné dohody mezi ČHS, městem Teplice nad Metují a  společností Teplické skály s.r.o. jako provozovatelem okruhu. Cenou za volný vstup do skal  měla být pomoc horolezců provozovateli okruhu formou jarní a podzimní brigády – počet hodin či množství odvedené práce není nijak přesně specifikován, počítalo se spíše se fungováním na základě vzájemné dohody o provedení nejpotřebnějších prací v rozsahu, jaký  byl praktikován už dříve. Místním garantem a organizátorem brigád je Oblastní vrcholová komise ČHS Broumovsko, praktická náplň brigády je věcí Teplických skal s.r.o.

Myšlenka zajistit volný vstup do skal pro horolezce organizované v ČHS kdekoli v republice na základě reciprocity však, zdá se, stojí před nepřekonatelnou překážkou  – ačkoli se na již dříve zavedeném systému brigád nezměnilo zhola nic kromě toho, že brigádníci v Teplicích nepracují jen na svůj volný vstup, ale na volný vstup pro všechny, účast na loňské podzimní brigádě byla slabá a na letošní už to bylo zcela jasné fiasko.

Proč není problém pro členy LKP pomoci s údržbou přístupových cest ve „svém“ rajónu a tím pádem „odpracovat“  volný vstup do Prachovských skal pro všechny lezce a proč je to problém v Teplicích lze těžko říci; co je však jasné je to, že uzavřená dohoda nefunguje tak, jak by měla a těžko se bude do budoucna obhajovat; tím spíše snažit se zavést stejný režim v Adršpachu. Myslím, že je to škoda.

Jakkoli se totiž může zdát, že zájmy provozovatelů okruhu a lezců jsou zcela protichůdné, není tomu tak – lezec i provozovatel se mohou shodnout v tom, že obcházení kas je zábava celkem nedůstojná. A zdaleka nejde o ty peníze, o které kasa přijde.

  

Alena Čepelková,
předsedkyně

| Komentáře(1)
Instagram

Instagram Horosvaz