Google mapy v databázi skal

13. 04. 2020 | Rubrika: Správa skalních oblastí

Proč v databázi ČHS na webu někdy v noci nefungují Google mapy?

V poslední době se k večeru několikrát stalo, že se mapy, zobrazované na webových stránkách databáze Skály ČR na webu, ukazovaly až do devíti ráno v negativu a byly doprovozené nápisy, že mapy Gogle nelze na těchto stránkách správně zobrazit.

Důvodem tohoto stavu je vyčerpaná denní kvóta povoleného počtu bezplatného zobrazení map. Google od května 2019 zpoplatňuje zobrazování svých map pomocí Javascriptového API na webových stránkách s tím, že dává kredit, odpovídající sto tisíci zobrazení za měsíc. Když nepřekročíme tento limit, neplatíme nic. Abychom zajistili bezplatnost zobrazování map i v případě nějakých hackerských žertíků od „příznivců” horosvazu, nastavili jsme denní limit počtu zobrazení na 3100 denně.

Googlovská mapa ze zobrazuje vždy na titulní straně databáze, to je mapa sektorů.

GMsektory

Mapa na každé stránce sektoru ukazuje všechny skály se souřadnicemi GPS. Tyto dva druhy map se zobrazují vždy.

GMsektor

Dále je u každé skály a cesty fialová ikonka ve tvaru kapky (označeno šipkou), která zobrazí Google mapu s polohou na vyžádání.

Fialová ikonka na vyvolání Google mapy je označená šipkou

Na všech těchto mapách lze na kliknutí vyvolat navigaci, která už probíhá na stránkách Google a nezatěžuje účet ČHS.

google-navigace

Tento systém s limitem 3100 zobrazení denně fungoval zcela hladce od května 2019 až do začátku dubna 2020, kdy vzrostl počet zobrazení map na stránkách databáze Skály ČR natolik, že se hlavně o Velikonocích večer již vyčerpal limit počtu zobrazení a dochází k omezení. Zvýšili jsme limit na 3200 denně, ale ani to nepomohlo. Denní počet zobrazení map se počítá od půlnoci pacifického času, což je 9 hodin středoevropského letního času. Od tohoto okamžiku se začíná počítat od nuly.

Počet vyvolání map v průběhu posledních 30 dní ukazuje graf. červená křivka jsou uspokojená zobrazení, fialová omezená zobrazení. První problém nastal od 5. dubna a jak ukazuje graf z úterý po Velikonocích, bude poté limit pravěpodobně zase stačit.

Počty zobrazení map za posledních 30 dní

Další graf ukazuje výsledky načítání. Oranžová křivka jsou úspěšně zobrazené mapy, fialová omezeně zobrazené.

Zobrazování Google map za posledních 30 dní

Počty chyb - odmítnutých zobrazení za posledních 30 dní.

Počty chyb - odmítnutých zobrazení za posledních 30 dní

Co s tím?

Pokud narazíte na omezenou funkci mapy, kterou momentálně nepotřebujete, nemusíte si toho všímat. Další den od 9 hodin bude mapa fungovat zase normálně. Pokud mapu potřebujete hned, použijte mobilní aplikaci Skály ČR. Na mobilu není počet zobrazení Google mapy nijak limitován.

Pokud chcete zobrazit na počítači polohu jednotlivé skály, nechte si ji zobrazit kliknutím na logo mapy.cz na stránce skály.

Budeme sledovat, jestli se jednalo o výjimečný nárůst zájmu o Velikonocích, nebo o trvalý trend. Data u úterý po Velikonocích naznačují, že v dalších dnech by měl limit vystačovat a že se jednalo spíš o výjimečný nápor daný hezmým počasím stavem nouze a čtyřmi dny volna.

Pokud by se jednalo o trend trvalý, přikročili bychom k tomu, že by se mapy skal u sektorů zobrazovaly až po kliknutí, takže by se zobrazovaly jen tomu, kdo je opravdu chce a potřebuje. To by vyžadovalo programátorské úpravy systému a mohlo by to výrazně snížit počty zobrazení map, které se nyní zobrazují vždy a každému, bez ohledu na to, jestli mapu opravdu chce.

Proč mapy Google

Občas dostáváme otázky, proč nepoužíváme k základnímu zobrazování mapy.cz, když mají zejména turistickou mapu lepší. Důvodem je, že mapy.cz neposkytují ve svém API služby, které potřebujeme, zejména k agregaci zájmových bodů a k zobrazení většího počtu objektů současně. Tam, kde to má smysl, poskytujeme možnost zobrazit žádaný objekt na mapy.cz externě. Ostatně poskytujeme mapám.cz souřadnice všech skal, více zde Skály z databáze skal ČHS na mapy.cz.

Petr Jandík, správce databáze skal