Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Zpráva ze skalního kurzu nových  instruktorů ČHS

04. 09. 2006 | Rubrika: Vzdělávání | Komentáře (0)

Skalní kurz instruktorů horolezectví RCI a HAL 2006,

28.8. – 3.9.2006 Prielschutzhaus, Totes Gebirge

lektoři: Karel Kříž, Ondřej Nádvorník, Martin Honzík, Pavel Neuman, Jana Kubalová a Radek Lienerth

 

frekventanti: seznam frekventantů

            Týdenní kurz skalního lezení byl letos realizován opět v osvědčené a oblíbené školicí lokalitě Prielschutzhaus v Totes Gebirge. Jednalo se o závěrečný kurz pro instruktory skalního lezení (RCI 2006) a předposlední kurz vzdělávacího programu instruktorů horolezectví (HAL 2006)

            Všichni frekventanti na závěr kurzu skládali zkoušku, která sestávala ze tří částí. První částí bylo přezkoušení z praktického provádění záchrany ve skalním terénu, druhou metodický výstup zaměřený na výuku vybrané problematiky skalního lezení a poslední sestávala z důkladného přezkoušení první pomoci a to jak v rovině teoretické, tak i zejména praktické.

            Všichni frekventanti požadavky přezkoušení splnili a vyhovují tak požadavkům kladeným na instruktory skalního lezení ČHS. Podrobné výsledky a hodnocení jednotlivých částí zkoušky zde.

Náplň kurzu

Pondělí 28.8.2006

            Sraz na parkovišti v Hinterstoderu a výstup na chatu Prielschutzhaus 1420 m. Zahájení kurzu, seznámení s rámcovým program a úvodní teoretický blok zaměřený na seznámení s oblastí. Problematika orientace a navigace, mapa, buzola, výškoměr a GPS.

Úterý 29.8.2006

            Velmi špatné počasí. V blízkosti chaty a na umělé stěně na chatě procvičování vybraných technik skalního lezení – jistící pomůcky, jištění TR, základní lanové manipulace vztažené k TR, lezení na prvním, jistící bod, jistící stanoviště, organizace jistícího stanoviště, techniky slanění, organizace slanění ve vícečlenném družstvu

            Večerní teorie – fyziologické aspekty treninku, trenink v horolezectví

nacvik zachrany na steneGross PrielDan v prni delce HerbstraumuPege na Kresenbergu

Středa 30.8.2006

Velmi špatné počasí. Na stěně a v bezprostředním okolí chaty nácvik technik záchrany a sebezáchrany. Záchrana nahoru (expres flashenzug, seilrolflashenzug, flashenzug, protiváha), záchrana dolů (spuštění přes uzel, spuštění přes uzel s převěšením, slanění metodou HOI a slanění s postiženým v závěsu) a sebezáchrana (selbstseilrolle, prusíkování, münchhausentechnik)

Večerní teorie – test z orientace a práce z mapou, možnosti praktické výuky problematiky orientace a navigace.

Čtvrtek 31.8.2006

Dopoledne ještě poměrně špatné počasí, na stěně a v okolí chaty procvičování technik záchrany a sebezáchrany. v Odpoledních hodinách zkouška z praktického provádění záchrany a sebezáchrany. Podvečer konečně možné lezení venku, volné lezení frekventantů v nejbližší kleterngarten Südsporn.

Večerní blok teorie se věnoval meteorologii.

Příjezd lektorů LK ČHS – M. Honzík, P.Neuman a J. Kubalová.

lezeni v Goldkarustand v praxisudwandweg na Kressenbergstabilizace postizeneho ve visu

Pátek 1.9.2006

            Dopoledne lezení v kletterngarten Goldkar. Nácvik vedení a organizace lanového družstva v paralelním vedení, procvičování organizace vícedélkového slanění v tříčleném dužstvu. Procvičování záchrany nahoru i záchrany dolů. Problematika jistícího stanoviště v tradičním terénu a na fixních jistících bodech.

            P. Genzer, D. Svoboda, D. Kovařík, D. Michovský a R. Lienerth odpoledne výstup cestou Herbstraum 5 UIAA v J stěně Kresenbergu.

            Večerní blok teorie se věnoval problematice první pomoci, AHN, omrzliny a podchlazení. Procvičování dalších témat vztahujících se k praktické zkoušce z první pomoci.

Sobota 2.9.2006

            Výstupy v J stěně Kresenbergu Südwandweg 4- UIAA, Herbstraum 5 UIAA a SO Diagonale 4-.

            Procvičování záchrany nahoru a záchrany dolů v Goldkaru, stabilizace postiženého ve visu, problematika slanění se stabilizovaným postiženým.

            Problematika skobování, skobovací techniky, druhy skob. Základní seznámení s jistícím řetězcem pro sólolezení.

            Večerní teorie – metodické výstupy frekventantů k problematice první pomoci.

Neděle 3.9.2006

            Metodické výstupy frekventantů k vybraným technikám skalního lezení. Praktické přezkoušení z první pomoci.

            Zakončení kurzu, diskuse ke kurzu a vymezení získané kvalifikace instruktora ČHS.

Podněty frekventantů ke kurzu

- zařazení problematiky Via ferat do témat probíraných na kurzu

Zpracoval Radek Lienerth

V Brně 4.9.2006

| Komentáře(0)
Instagram

Instagram Horosvaz