V srpnu proběhl kurz vícedélkového lezení v Tatrách

21. 09. 2022 | Rubrika: Vzdělávání

V srpnu proběhly poslední letošní kurzy vícedélkového lezení pořádané metodickou komisí ČHS, jeden ve Vysokých Tatrách, druhý v oblíbené oblasti Hohe Wand.

tatry

V prvním prodlouženém srpnovém víkendu se lektoři vydali se skupinou členů ČHS do Vysokých Tater. Předpověď počasí byla na první dva dny více než dokonalá, a proto se celá skupina zaměřila hned po příjezdu na opakování a zdokonalování jistícího stanoviště, aby se v následujících dnech mohla pustit do lezení.

Druhý den se již vydali za lezeckými úspěchy a pod dohledem lektorů společně vylezli na Baranie rohy Šádkovou cestou, která je jednou z překrásných lehkých cest ve Vysokých Tatrách.

Třetí den velmi rychle vystřídalo slunečné ráno deštivé dopoledne, které nedovolilo ani turistický výlet na Ladový štít. Skupina tak využila čas na chatě k opakování a ukázkám záchranných technik, jistících stanovišť a diskusí nad různou lezeckou problematikou včetně výměny svých vlastních zkušeností ze skalních oblastí.

Závěrečný den byl opět lezecký a podařil se výstup na Žlutou stěnu Korosadowicovou cestou. Sestup s krátkým slaněním proběhl také výborně a skupina se po krátkém rozloučení na chatě rozdělila a vydala na cestu směrem domů.

Tatry

V závěru srpna proběhl letošní poslední metodický výjezd ČHS zaměřený na více sportovně odjištěné vícedélkové cesty, které jsou stále více populární. Akce se již tradičně konala v rakouské oblasti Hohe Wand, kam v doprovodu lektorů ČHS vyrazilo osm nadšenců. Náplní kurzu bylo naučit se pokročilejší techniky práce s lanem, jištěním a vybavením pro vícedélkové cesty. Důraz byl kladen na schopnost samostatného a bezpečného fungování lezeckých dvojic ve vícedélkových cestách, správné navázaní (patner check), správný lezecký pohyb, vyvedení lezecké cesty, budování jisticích stanovišť na pevném jištění a další.
Hohe Wand
Další kurz vícedélkového lezení je plánován na jaro 2023.

M. Košatková, ČHS