Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Přijímací zkouška a základní kurz instruktoři ČHS 2006

21. 05. 2006 | Rubrika: Vzdělávání | Komentáře (0)

Přijímací zkouška a základní kurz Instruktoři ČHS 2006

   Ve dnech 18. – 21.5.2006 se uskutečnila přijímací zkouška nového vzdělávacího běhu instruktorů ČHS. Ke zkoušce se přihlásilo a splnilo požadované náležitosti v podobě předepsaného počtu a kvality nalezených výstupů celkem 23 členů ČHS.

   Celkem 18 se hlásilo na instruktora skalního lezení (RCI) a 5 na instruktora horolezectví (HAL). Příjmací zkoušku vedli Ondřej Nádvorník a Radek Lienerth. Pro vedení vlastního kurzu lektorský tým doplnil na nejnáročnější sobotní část programu Dušan Stuchlík a současně posoudil praktickou úroveň kurzu a přijatých frekventantů.

   Přijímací zkoušku na RCI úspěšně absolvovalo celkem 12 frekventantů, 4 nevyhověli nárokům přijímací zkoušky a 2 se rozhodli pro odložení o rok a opětovné absolvování přijímací zkoušky na základě vlastního rozhodnutí.

Podrobné výsledky přijímací zkoušky naleznete zde  (sešit MS Excel)zde

Adresář přijatých frekventantů zde

Přijímací zkouška sestávala pro instruktory RCI z vylezení dvou zajištěných cest stylem PP. Lezli se pro tento rok cesty Pekelník 5+ a Hlinecká spára 5+ v masivu Drátníku na Českomoravské Vysočině. Doplňující části přijímací zkoušky bylo přezkoušení ze základních uzlů.

   Přijímací zkouška pro HAL byla shodná obsahově se zkouškou RCI, ale frekventanti lezli navíc ještě dvě cesty v pohorkách a s vlastním jištěním. Pro tento rok se lezli cesty Štrbina 4- a Pavel 4.

   U přijímací zkoušky se hodnotil celkový lezecký projev, jistota v lezení a práce při jištění v průběhu výstupu.

   Pro ty kteří úspěšně absolvovali byl připraven úvodní seminář věnovaný zejména problematice výuky skalního lezení. čtvrteční večer a páteční praxe byla věnována zejména vedení výuky lezeckého pohybu s využitím TR a nezbytných lanových manipulací. Následovalo sportovní lezení a vedení výuky lezení odspodu na zajištěných cestách. Posledním bodem pátečního praktického programu bylo vedení výstupu jeden na jednoho a řešení dobíracího stanoviště na vrcholu v metodě přímé a mimoúrovňové.

Ondra Nádvorník při výkladu  mimoúrovňového jištěníPohoda na DrátníkuDokonce se našel i čas na zalezení pro radostSkály na Vysočině jsou nádherné, jen kdyby byly o kousek větší...

   Páteční večer teoreticky předcházel programu na sobotu. Tématem bylo jistící stanoviště a zejména jištění ve stanovišti v průběhu výuky. Na teoretickou průpravu jsme navázali celým sobotním programem. Sériové a paralelní vedení tříčlenného družstva s organizací jistícího stanoviště ve fixním bodě, organizace slanění bez sebezajištění (s jištěním instruktora) i se sebejištěním. Závěr praxe byl věnován tradičním štandům z vlastních jistících pomůcek.

   Večerní teorie se krátce věnovala problematice meteorologie a geologie. Základní seznámení proběhlo zejména s problematikou záchrany, které jsme po praktické stránce věnovaly celý nedělní program. Sebezáchrana, záchrana nahoru i dolů vyplnily celý nedělní program a kurz byl v podvečerních hodinách zakončen.

Sebezáchrana a technika SelbstseilroleSlanění se zraněným metodou HOI a stabilizace postiženého v bezvědomí v sedacím úvazku

Zpracoval Radek Lienerth

V Brně 21.5.2006

| Komentáře(0)
Instagram

Instagram Horosvaz