Na Škrovádě se konal metodický den ČHS

18. 04. 2016 | Rubrika: Vzdělávání

V sobotu 16. dubna 2016 se uskutečnil další Metodický den ČHS, tentokráte ve skalní oblasti Škrovád ve východních Čechách. Na akci dorazilo 73 zájemců, z toho 14 členů ČHS. Vzhled k počtu osob to svědčí o dobře zvolené lokalitě. Většinu tvořili skupiny lezců, kteří lezou převážně na umělých stěnách v Chrudimi, Pardubicích nebo Hradci Králové.

účastníci praxe

Po zahájení proběhlo poučení o pravidlech lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách. Následně proběhla ukázka budování fixního jištění a jeho pevnosti pod vedením Vladimíra Těšitele. Po té byli účastníci rozděleni do dvou skupin. První skupina se přesunula do sálu místní hospůdky, kde Martin Honzík z lékařské komise promítal nehody lezců ve skalnatém terénu, což bylo velmi poučné, a proběhl nácvik první pomoci. Druhá skupina byla mezitím seznámena s jistícími pomůckami dostupnými na trhu, účastníci akce si vyzkoušeli správné jištění a blokaci jistich prostředků. Následovala instruktáž k jistícím stanovištím a zájemci pak měli možnost vše v praxi na připravených lanech vyzkoušet. Po prostřídání byla akce ukončena a kdo chtěl, mohl si na Škrovádě zalézt.

účastníci 1V. Těšitel 2jistítka

Účastníci odcházeli spokojeni s novými poznatky. Řada z nich projevila zájem o členství v ČHS, protože nyní vědí, že svaz vyjednává pro lezce povolení k lezení v daných oblastech, z členských příspěvků financuje údržbu jištění na skalách a nabízí metodické vzdělání svým členům. Dle ohlasu zúčastněných metodický den splnil svůj účel a určitě budeme v této lokalitě pokračovat i dalším roce.

Další fotografie najdete v galerii - Galerie bezpečnost, medicína.

E. Ponikelský, vedoucí lektor metodického dne

foto E. Ponikelský