Metodický seminář Skialpinismus a laviny

04. 02. 2022 | Rubrika: Vzdělávání

Koncem ledna 2022 proběhl metodický seminář se zaměřením na skialpinismus, problematiku lavin a pohybu na horách. Akce se konala v Rakousku v okolí Uttendorfu.

20220128_102809

Semináře se zúčastnila nadšená skupina osob, která i za nepříznivého počasí měla veliký zájem a nadšení se pohybovat v terénu. Jednou z hlavních náplní bylo vyhodnocení situace lavinového nebezpečí v terénu, k čemuž přispívala i teoretická příprava na chatě.

A takto akci hodnotí kurzisti :

"Obecně jsem byl s kurzem velmi spokojen. Jirka a Lukáš jsou výborná dvojka. Je z nich cítit klid a jistota v horách. Teoretické poučky a definice nahradili spíš vlastní zkušeností a praktickými ukázkami při výletech po okolí. Aktuálně mám pocit, že jsme dostali dostatečně důkladný postup jak tůru naplánovat, jak číst v lavinové předpovědi a jak následně během tůry vybírat nejbezpečnější trasu jednotlivými úseky. Bohužel vzhledem k počasí jsme něměli dost možností, abychom šli na delší výlety, ale to se nedá nic dělat".

"Na seminář jsem jel de facto s cílem přesvědčit se, že skialp je až příliš metodicky náročná a riskantní činnost, která je nad mé akceptovatelné riziko. O to víc cením přístup lektorů, kteří mířili vždy k podstatě věci a každou lavinovou otázku demontovali do setu několika srozumitelných principů a zásad. Nemlžili, nedělali z věcí vědu, ani nezamlčovali faktická rizika. Navíc se z mého pohledu na kurzu potkala parta kompatibilních lidí, která skvěle fungovala. Logistika také na jedničku. Nemám co vytknout a díky semináři podniknu další opatrné skialpové kroky. Děkuji Jirkovi, Lukášovi a ČHS za tuto akci!"

J.Vogel, lektor ČHS

K.Šmídová, ČHS