Laviny a Skitouring pro členy ČHS

09. 01. 2007 | Rubrika: Vzdělávání, Tradiční skialpinismus | Komentáře (0)

Skitouring a laviny pro členy ČHS, popradské pleso, 5. - 7.1.2007

Kurz jsme zahájili v pátek odpoledne poněkud delší cestou, ale když není sníh tak je za ním potřeba vyrazit. Nejbližší podmínky pro uplynulý víkend byly v Tatrách, takže nakonec místo Jesníků, Vysoké Tatry, Popradské Pleso.

Kurz vedl lektor MK Radek Lienerth a účastnili se jej Jiří Bydžovský, Iva Bartůňková, Martin Švec a Petr Jaššo.

Ráno jsme po krátké úpravě výstroje vyrazili do terénu. Původní záměr podívat se do Zlomisek jsme změnili po krátkém rozhovoru z Viktorem beránkem, který označil podmínky v Mengusovské za lepší. Tohoto rozhodnutí jsme zejména kolem poledního na sluníčku a po kotníky v prašanu v žádném případě nelitovali. Dva sjezdy, dva výšlapy a samozřejmě jak se na lavinový kurz sluší i nějaká orientace v terénu a "orientace ve sněhu".

Vystup Mengusovskou dolinou (foto: M.Svec)Kratka zastavka u Zabich ples (foto: M. Svec)porovnani mapy a terenu (foto: R. Lienerth)Rysy (foto:M.Svec)

Odpolední a večerní program byl zaměřený na nácvik vyhledávání a po večeři trochu teorie týkající se plánování túry a záchrany. Na praktický nácvik vyproštění postiženého bohužel v bezprostředním okolí chaty nebylo vhodné místo, ale skluzný prostředek z lyží a jiné drobnosti nám večer poměrně příjemně zaplnily.

Pradna Basta a Satan (foto:M.Svec)Lyzovani nad Zabim plesem (foto:R. Lienerth)Zabi veza a Zabi kun (foto: R. Lienerth)Klouzavy blok (foto: M. Svec)

V neděli bylo cílem Hincovo pleso a zejména postup ná túře, rozhodování v průběhu túry, prostě uplatnění Munterovi 3 x 3 v praxi. Počasí se zhoršením počkalo až na vrcholovou část túry, takže sjezd prahu k Satanově dolince byl v zajímavých zimních podmínkách. Z praktického testování v terénu jsme se zabývali "Norskou sondou" a "Klapacím testem".  Posledním tématem náplně kurzu bylo vyhledávání více zasypaných.

Sobotni hra mraku (foto:M.Svec)Vystup Satanovou dolinkou (foto:M.Svec)Nacvik vyhledavani (foto:M.Svec)Sobotni lyzovani ve Wachterce (foto:R. Lienerth)

Nakonec nám nezbylo nic jiného než opatrně sjet autem na Štrbské a haluškami ve Furkotce důstojně zakončit.

Aktuální podmínky v okolí Popradského plesa o víkendu 5. - 7.1.2007

- od cca 1600 m byla Mengusovská dolina poměrně slušně vysněžena

- Na tvrdém, ledovém podkladu a místy přímo na zemi leželo od 40 - 130 cm nového sněhu, tento byl převátý větrem a naskládaný do návějí zejména v JV a J expozicích. Na povrchu byla v některých místech měkká deska o výšce 20 - 30 cm která se uvolňovala už při najetí na klouzavý blok, u norské sondy při cca 10 kg a klapacího testu při 5 - 7 poklepu zápěstím.  Po ledovém podkladu se celá vrstva uvolňovala při druhém výrazném poskočení na lyžích.

- V neděli byla nulová izotema na cca 1550 m, oteplilo se a ve spodní partii dolin pršelo, nahoře sněžilo, kolem poledne se silným větrem.

zpracoval R. Lienerth

| Komentáře(0)